راه های نگهداری از چرخ خیاطی

راه های نگهداری از چرخ خیاطی

چرخ خیاطی مانند هر وسیله ای نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. واگر به این موضوع توجه نشود باعث میشود به مرور زمان چرخ خیاطی شما از کار بیفتد، این امر می‌تواند هزینه‌های زیادی برای تعمیر در برداشته باشد.

راه های نگهداری از چرخ خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/03/12
  • 0

چرخ خیاطی مانند هر وسیله ای نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. واگر به این موضوع توجه نشود باعث میشود به مرور زمان چرخ خیاطی شما از کار بیفتد، این امر می‌تواند هزینه‌های زیادی برای تعمیر در برداشته باشد. نگهداری و نظافت چرخ خیاطی کار سخت و زمان بری نیست اما می‌تواند تا حد زیادی از هزینه‌های تعمیر چرخ خیاطی کم کرده و موجب عملکرد صحیح و عالی چرخ خیاطی شود.

راه های طول عمر چرخ خیاطی

طول عمر انواع چرخ خیاطی

چرخ‌های خیاطی کامپیوتری تا ۲۵ سال عمر میکنند و مشکل خاصی پیدا نمی‌کنند. چرخ‌های قدیمی و غیرکامپیوتری از این هم مقاوم‌تر بوده و دهه‌ها کار می‌کنند. برخی از چرخ‌های خیاطی دستی قدیمی نیز ۷۰ یا ۸۰ ساله هستند و همچنان استفاده میشوند وکار میکنند. اگر می‌خواهید دوام چرخ‌تان بالا رود، دائما از آن مراقبت کنید.

 

 

برای نگهداری چرخ خیاطی‌تان باید به موارد زیر توجه کنید:


۱. تمیز نگهداشتن چرخ خیاطی

گردوغبار دشمن اصلی ماشین‌آلات ( چرخ خیاطی )است. بنابراین تاجایی که می‌توانید چرخ خیاطی خود را از گردوغبار دور و آن را تمیز کنید. در ادامه مراقب باشید قسمت ماکو را همیشه از گردو خاک پاک کنید و هنگام دوخت، از نخ با کیفیت استفاده کنید. همچنین علاوه بر موارد ذکر شده پس از دوخت لباس، کمی کرک و پرز درون چرخ و البته اطراف آن جمع می‌شود. می‌توانید کرک‌های داخل چرخ خیاطی را با جاروبرقی تمیز کنید. همیشه پس از هر بار دوخت، چرخ‌تان را کاملا تمیز کنید.

۲. تعویض مرتب سوزن چرخ خیاطی

سوزن چرخ خیاطی پس از مدتی استفاده فرسوده و کند میشود و موجب به هم پیچیده شدن نخ‌ها، دوخت نامرتب بخیه‌ها، کشیدگی در پارچه و در اخر موجب صدمه به چرخ خیاطی می‌شود. بنابراین پس از تمام کردن دوخت یک لباس، سوزن چرخ خیاطی را عوض کنید. همچنین موقع دوخت لباس، به وزن و نوع پارچه توجه کرده و سوزن مناسب آن را انتخاب کنید.

 

 

 

۳. سرویس سالانه انواع چرخ خیاطی

هر سال باید تمام بخش‌های چرخ خیاطی‌تان را بررسی کنید تا اگر قطعه‌ای نیاز به عوض شدن دارد، عوض شود و طول عمر چرخ خیاطی‌تان بالا برود. سرویس چرخ را به دست تعمیرکارهای حرفه‌ای و آگاه بسپارید. تعمیرکار ناشی، چرخ‌تان را خراب‌تر می‌کند.


چرخ خیاطی مانند هر دستگاه دیگر به روغن‌کاری مرتب نیاز دارد. اگر با چرخ خیاطی خشک و بدون روغن مشغول کار بشوید، نه تنها نمی توانید دوخت خوب و تمیزی داشته باشید ، بلکه به قطعات مختلف چرخ خیاطی صدمه می‌زنید. روغن‌کاری مناسب، باعث روان بودن دوخت می‌شود. در ضمن حتما از روغن مخصوص چرخ خیاطی استفاده کنید.

روغن کاری چرخ خیاطی یکی از روش های مناسب و الزامی در نگهداری از چرخ خیاطی است. اجزا چرخ خیاطی بسیار متفاوت هستند و هر کدام از این اجزا چرخ خیاطی باید به گونه ای مراقبت و نگهداری شوند. معمولا تمام اجزا چرخ خیاطی که قابل‌دسترسی هستند، نیاز به روغن کاری دارند.

 

 

نکته های نگهداری و نظافت چرخ خیاطی:

جایی را برای کار انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد.
به‌جای برس گردگیر، از گوش پاک‌کن استفاده کنید.
بعد از روغن‌کاری دستگاه، ابتدا دوختن را روی پارچه‌های اضافه انجام دهید تا روغن اضافی گرفته شود و پارچه اصلی شما خراب نشود.
حداقل سالی یک‌بار ماشین را به سرویس کار حرفه‌ای دهید.
قبل از درآوردن هرگونه پیچ، دستورالعمل دستگاه را بخوانید. بعضی قسمت‌های دستگاه باید تنها توسط افراد متخصص سرویس شوند.