انواع سوزن چرخ خیاطی

انواع سوزن چرخ خیاطی

اولین اقدامی که برای دوخت لباس با چرخ خیاطی انجام می شود انتخاب نوع سوزن است. انتخاب سوزن نکته ی بسیار مهمی است ، زیرا اگر با سوزن نامناسب شروع به دوخت لباس یا هر چیز دیگری کنید ممکن است پارچه سوراخ شود یا زیر چرخ جمع شود و یا حتی اصلا دوخته نشود.

انواع سوزن چرخ خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/03/17
  • 0

اولین اقدامی که برای دوخت لباس با چرخ خیاطی انجام می شود انتخاب نوع سوزن است. انتخاب سوزن نکته ی بسیار مهمی است ، زیرا اگر با سوزن نامناسب شروع به دوخت لباس یا هر چیز دیگری کنید ممکن است پارچه سوراخ شود یا زیر چرخ جمع شود و یا حتی اصلا دوخته نشود. موقعی که می خواهید سوزن خیاطی انتخاب کنید با دو سوال روبرو می شوید. ازچه شماره ای و چه رنگی استفاده کنیم؟ اصلا معانی این شماره و رنگهای سوزن چیست؟ 

اعداد روی سوزن چه معنی دارد؟

 

اندازه سوزن ها با استفاده از شماره آن ها مشخص می شود. هنگام خرید سوزن های خیاطی  از شما شماره سوزن را می پرسند.اگر دقت کرده باشید حتما دیدید روی سوزن های  خیاطی دو شماره ثبت شده  . اعداد ۶۰ تا ۱۱۰ نشان می دهد سیستم متریک اروپایی می باشد. در حالی که اعداد ۸ تا ۱۸ نشان می دهد اندازه سوزن آمریکایی هستند. مثلا اگر بر روی یک سوزن عدد ۹۰/۱۴ ثبت شده باشد به معنای این است که اندازه  ۹۰ اروپا و اندازه ی ۱۴ ایالات متحده است. به عنوان یک قاعده کلی، اعداد پایین تر و کوچکتر نشان دهنده نازک بودن و ظریف بودن سوزن و اعداد بالاتر نشان دهنده ضخیم بودن سوزن چرخ خیاطی است.


شماره سوزن ها

 

۸-۱۰ (۶۰ – ۷۰) – سوزن هایی با این اعداد و بین این شماره ها برای دوخت پارچه های ظریف و سبک مناسب هستند (مانند ابریشم خوب،حریر)


۱۱-۱۲ (۷۵ تا ۸۰) – سوزن هایی با این اعداد و بین این شماره ها برای دوخت پارچه های سبک استفاده می شود  (مانند پارچه های پنبه ای)

۱۴ (۹۰) – سوزن هایی با این اعداد و بین این شماره ها برای دوخت پارچه هایی با ضخامت متوسط استفاده می شود (پنبه ای بافته شده، پارچه کتان، ژرسه، پشمی نازک)

۱۶ (۱۰۰) -از سوزن هایی با  این اعداد برای دوخت پارچه های ضخیم استفاده می شود  (مانند پارچه جین)

۱۸ (۱۱۰) –سوزن هایی با این شماره  مناسب برای دوخت پارچه های بسیار ضخیم و سنگین است (جین سنگین، اثاثه یا لوازم داخلی منزل)

۲۰ (۱۲۰) – سوزن هایی با این شماره بسیار ضخیم می باشند وهمچنین  نوک تیزی ندارند و برای دوخت پارچه های خیلی خیلی ضخیم استفاده می شود.

توجه داشته باشید برخی از این شماره ها برای سوزن های چرخ خیاطی نیست. چرخ خیاطی سوزن های خیلی ظریف یا خیلی ضخیم را نمی پذیرد. شما برای استفاده از این دسته سوزن ها باید از دست استفاده کنید.

 

 

متداول ترین نوع سوزن ها چیست و برای چه پارچه ای استفاده می شوند؟

 

۱-یونیور سال (Universal needles)

متداول ترین سوزنی که استفاده می شود این نوع سوزن است.  بیشتر ین کاربرد آن برای دوخت پارچه های بافت و کشبافت، چرم و جیر مصنوعی کاربرد دارد.

۲-سوزن نوک توپی یا جرسی (Ball point or jersey needles)

این نوع سوزن ها نوک گردی دارند و بدون آسیب رساندن به بافت پارچه در بین الیاف قرار می گیرند. بیشتر در پارچه های بافته شده استفاده میشود. پارچه هایی مانند کشبافت را می توان با این سوزن دوخت.

۳- سوزن استرج یا پارچه کشی (Stretch needles)

این سوزن ها مانند سوزن قبلی نوک گردی دارند ولی تفاوت در آن است که این سوزن ها نوک تیز تری دارند. این سوزن ها نیز بدون بیدن الیاف دوخت پارچه را انجام می دهند. از آنها برای پارچه های با جنس کشباف های نازک، اسپندکس، مخصوص لباس زیر، استرچ، لیکرا (مخصوص لباس ورزشی کشی)، ابریشم کشبافت استفاده می شود.


۴- سوزن جین یا کتان (Jeans or Denim needles)

این نوع سوزن ها بسیار ضخیم و تیز می باشند. کاربرد آن ها در پارچه های جین، پارچه های کرباس (کنف)، پارچه های جناغی ضخیم، پارچه های بافت محکم.


۵ سوزن لحاف (Microtex needles)

این نوع سوزن ها نوک بسیار تیز و ظریفی دارند. کاربرد آنها برای دوخت پارچه های چندلایه و لحاف ها استفاده می شود.


۶- سوزن چرم (Leather needles)

این سوزن نوک تیزی دارد. برشی که در آن ایجاد شده کمک می کند به راحتی در چرم طبیعی فرو رود. برای پارچه های ظریف یا چرم مصنوعی استفاده نمی شود چون پارچه را خراب می کند.


۷-سلف ریدینگ

نکته مهمی که در این سوزن است، برشی است که در محل قرار گیری نخ ایجاد شده است. پارچه های مورد استفاده بسیاری از پارچه های بافت و برخی از کشبافت ها. همچنین برای چرم مصنوعی و جیر مصنوعی کاربرد دارد.

رنگ سوزن ها به چه معناست؟

 

برخی شرکت ها برای اینکه راحتتر بتوانیم سوزن های خیاطی مورد نظر خور را پیدا کنیم رنگهایی برای آنها قرار داده اند. این رنگها مانند شماره سوزن به عنوان یک قرار داد پذیرفته شده است. شما لازم نیست حتما شماره سوزنی را که نیاز دارید حفظ باشید. با به یاد آوری رنگ سوزن می توانید کاربرد آن را حدس بزنید.