پارچه ی فلانل

پارچه ی فلانل

فلانل (انگلیسی: Flannel‎) نوعی پارچه ی لطیف می باشد که در ضخامت‌های مختلف در بازار عرضه میشوند. فلانل در اصل از نخ‌های پشمی تولید وبافته می‌شد اما در حال حاضر امکان دارد جنس آن از پشم، پنبه، یا الیاف مصنوعی باشد.

پارچه ی فلانل
  • رایحه مزون
  • 1399/03/24
  • 0

فلانل (انگلیسی: Flannel‎) نوعی پارچه ی لطیف می باشد که در ضخامت‌های مختلف در بازار عرضه میشوند. فلانل در اصل از نخ‌های پشمی تولید وبافته می‌شد اما در حال حاضر امکان دارد جنس آن از پشم، پنبه، یا الیاف مصنوعی باشد.
 
این پارچه بیشتر برای دوخت لباسهای سبک و گرم کاربرد. از نمونه کاربرد دیگر پارچه فلانل می توان به دوخت لباس‌های تارتان، پتو، روتختی، و تنپوش(آموزش دوخت روتختی در اصفهان) خواب اشاره کرد.
 
عبارت «پیراهن فلانل» گاه به‌اشتباه به جای «پیراهن تارتان» به کار برده می‌شود.

 

تولید پارچه فلانل

 

 

مراحل تولید پارچه فلانل به شرح ذیل می باشد:

 
تولید مواد پایه

 

در مرحله اول، مواد اولیه برای تولید فلانل مورد نیاز است. با توجه به نوع محصول نهائی، این مواد اولیه می‌توانند شامل موادی چون پنبه، پشم، یا ماده مصنوعی باشند. پارچه‌هایی مثل ابریشم برای تولید فلانل مناسب نیستند.

 
نخ ریسی
ریسندگی نخ فلانل شبیه به سایر موارد است. امکان داردبرخی ملاحظات صورت بگیرد اما تفاوت اصلی پارچه فلانل با سایر پارچه‌ها وابسته به مرحله بافندگی است.
 
بافت پارچه
طرح یک درمیان یا ساده معمولاً در تهیه پارچه فلانل به کار برده می‌شوند و پارچه بافته شده امکان دارد در یک طرف یا هر دو طرف کرکدار باشند. در واقع در مرحله کرکدار کردن طوری ساختار پارچه عوض میشود که بافت پارچه معلوم نیست. این مرحله دوام پارچه را کم نمی‌کند.
 
پارچه نهائی
پارچه فلانل مصنوعی اغلب از پوشش‌های مقاوم کننده تهیه میشود که امکان دارد سمی باشد. پشم به‌طور طبیعی در برابر آتش مقاومت خوبی دارد و هر نوع از فرآیندهایی را می‌توان روی فلانل نخی انجام داد.
 

 

 

نمونه کارهای هنرجویان ، آموزشگاه خیاطی ، آموزشگاه رایحه مزون

 


 

کاربردهای پارچه فلانل

 

پارچه فلانل دارای طیف‌های گسترده‌ای هستند که شامل:

 
لباس
پیرآهن‌های فلانل ساده برای استایل بیرون از خانه مناسب هستند و این طرح با پارچه‌هایی که پشمی نیستند هم بارها تکرار شده‌است. علاوه بر بلوز، فلانل در تهیه پلیور، ژاکت پشمی و دیگر لباس‌های زمستانی کاربرد دارد.
 
اساساً نخ، پنبه یا لباس‌هایی با الیاف مصنوعی که از یک سمت یا هر دو طرف موهر هستند را می‌توان فلانل در نظر گرفت. تمایزهای دیگر توسط متخصصین این حوزه قابل شناسایی هستند.
 
اکسسوری
پارچه فلانل را می‌توان در تهیه کیف، کمربند اغلب با طرح ساده به کار برد.
 
. مصارف خانگی فلانل به این دلیل که به صورت چهارخانه پشمی موجود است، در بسیاری از مصارف خانگی به کار برده می‌شود. این نوع از پارچه در تولید ملحفه بسیار کاربرد دارد؛ بسیاری از مصرف‌کنندگان از ملحفه‌هایی از جنس پارچه فلانل در زمستان استفاده می‌کنند که نرمی، عدم جذب آب و راحتی از دلایل انتخاب آنها است.