پارچه نخ پنبه ای

پارچه نخ پنبه ای

برای تولید پارچه های پنبه ای در مرحله ی اول پنبه‌ها از مزارع کشاورزی جمع‌آوری شده و به نساجی‌ها منتقل می‌شوند. پنبه‌ها قبل از فرایند رشته شدنشان پاکسازی شده و توسط تجهیزات کارگاه درهم مخلوط می‌شوند.

پارچه نخ پنبه ای
  • رایحه مزون
  • 1399/03/27
  • 0

مراحل تولید پارچه پنبه ای

برای تولید پارچه های پنبه ای در مرحله ی اول پنبه‌ها از مزارع کشاورزی جمع‌آوری شده و به نساجی‌ها منتقل می‌شوند. پنبه‌ها قبل از  فرایند رشته شدنشان پاکسازی شده و توسط تجهیزات کارگاه درهم مخلوط می‌شوند. پس از اینکه چنبه‌ها با یکدیگر مخلوط شدند، برای رشته شدن درون ماشین‌های ریسندگی قرار داده شده و سپس دور ماسوره‌ها پیچیده می‌شوند.

پس از تمام شدن مرحله رشته‌سازی و تبدیل پنبه به نخ، فرایند بافندگی  شروع می‌شود. در این مرحله نخ‌ها به صورت تار و پود به یکدیگر بافته شده پسشکل گرفتن پارچه با محلول‌های پاک کننده نظیر آب اکسیژنه پاکسازی می‌کنند تا آماده انتقال به تولیدی‌های پوشاک شوند.

تفاوت پارچه پنبه ای با پلی‌استر

 

پلی استر چیست؟


پلی‌استر نوعی ماده مصنوعی از خانواده پلیمرها است که برای ساخت الیاف مصنوعی به کر برده می‌شود. پس از جنگ جهانی دوم به دلیل از بین رفتن مزارع کشاوری و کمبود محصولات کشاورزی نظیر پنبه، تولیدی‌های لباس به کمک پلی‌استر موفق به ساخت نخ مصنوعی شدند. هدف از تولید پلی‌استر برای جبران کمبود پنبه و نخ بود، اما متاسفانه در حال حاضر به دلیل هزینه کم پلی‌استرها اغلب تولیدی‌های پوشاک از آن به عنوان نخ استفاده می‌کنند. حال با دانستن پلی‌استر به تفاوت آن با پنبه می‌پردازیم:

قابلیت تنفس پنبه نسبت به پلی‌استر
یکی از مهمترین  وبارز ترین ویژگی‌های پارچه‌های پنبه‌ای قابلیت جذب عرق و تبخیر آن است. این مورد موجب می‌شود تا لباس‌ دیرتر بو بگیرند. اما در پارچه‌های پلی‌استر به دلیل الیاف مصنوعی دما و رطوبت در آن‌ها جذب نشده و همین امر موجب تعریق فراوان و کثیفی زود از موعد آن می‌شود.

اشتعال زایی کم پنبه نسبت به پلی‌استر
به دلیل خاصیت پلاستیکی الیاف مصنوعی آن‌ها در برابر حرارت حساسیت بسیار زیادی داشته و فورا دچار سوختگی یا جمع‌شدن می‌شوند. بنابراین نباید از لباس‌های پلی‌استر در مناطق گرمسیر استفاده کرد.

شار الکتریکی
بیشتر اوقات وقتی با افراد تماس پیدا می‌کنید جرقه‌ای در آن ناحیه ایجاد می‌شود. دلیل این امر آن است که  پلاستیک حامل الکتریسیته ساکن بوده که علاوه بر جرقه زدن بدن موجب کم‌خوابی و استرس نیز می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از این کار توصیه می‌شود از پارچه پنبه ای استفاده کنید.

 

 

 

 

بهداشت

به دلیل عرق سوز شدن بدن هنگام استفاده از الیاف مصنوعی پیشنهاد میشود از پارچه‌های طبیعی استفاده کنید. معمولا افرادی که دارای حساسیت‌های پوستی هستند با پوشیدن لباس‌های مصنوعی دچار قرمزی و التهاب پوست می‌شوند.

محیط زیست
الیاف مصنوعی به خاطر اینکه پلاستیک هستند قابلیت بازیافت ندارند. این به این معناست که هنگام کهنه شدنلباس‌های پلی‌استر نمی‌توان از آن‌ها را از طریق بازیافت مجددا تبدیل به پارچه کرد. اما پارچه پنبه ای به دلیل الیاف طبیعی خود قابلیت بازگشت‌پذیری داشته و برای محیط زیست نیز ضرری ندارد.

نحوه تشخیص ‌پلی استر از پنبه
برای اینکه بتوان پنبه را از پلی‌استر تشخیص داد باید از یک فندک یا شعله آتش استفاده کرد. برای اینکار قسمتی از پارچه را حرارت می‌دهیم تا شعله‌ور شود. پس از اینکه پارچه حرارت گرفت باید دقت کرد که الیاف آن چه حالتی به خود می‌گیرد. در صورت جمع شدن متوجه می‌شویم که الیاف پارچه از پلی‌استر یا پلاستیک بوده و پنبه‌ای نیست.

لمس کردن پارچه نیز یکی از راهکارهای قدیمی و در عین حال ساده‌ترین روش‌های تشخیص است. هنگام لمس پارچه باید به نرمی آن توجه کنیم. اگر پارچه تا حدودی زبر بود در این صورت ناخالصی داشته و از جنی پنبه نمی‌باشد. اگر تشخیص زبری و نرمی پارچه برایتان سخت بود می‌توانید آن را بو کنید. معمولا پارچه‌های مصنوعی دارای بوی نامطبوعی هستند

 

 

مزایای پارچه پنبه ای

پارچه‌های طبیعی به دلیل الیاف مرغوب و طبیعی دارای مزایایی هستند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مقاومت در برابر حرارت
این نوع پارچه به دلیل مقاومت در برابر دما ، یکی از بهترین گزینه برای فصل‌های گرم سال است. در فصول گرما به دلیل دمای زیاد هوا بدن زیادی عرق می‌کند و همین امر موجب احساس گرمای بیشتر می‌شود.

ضد حساسیت
پارچه پنبه ای به خاطر نرمی و لطافت خود گزینه‌ای مناسب برای لباس وپوشاک کودکان (آموزش بچگانه دوزی) و افراد حساس محسوب میشود. کودکان و افرادی که دارای پوستی حساس هستند بهتر است از الیاف طبیعی استفاده کنند تا دچار عرق سوز و التهاب پوست نشوند.

لطافت بالا
راحتی یکی از یکی از گزینه هایی است که تولیدی‌های لباس باید به آن توجه کنند. معمولا افراد به دلیل شرایط شغلی و رفت و آمدی خود از لباسی که بر تن دارند ناراحت می‌شوند. پارچه‌های پنبه‌ای به دلیل جنس طبیعی خود از نرمی و لطافت بالایی برخوردار هستند و همین امر موجب شده است تا اکثر لباس‌های فرم و رسمی از جنس پنبه ساخته شوند.

 

 

 

 

وزن کم
پارچه پنبه ای به خاطر وزن سبک خود بهترین گزینه برای استفاده در فصول گرما است. افراد در تابستان به دلیل دمای بالا دچار تعریق مفرط شده که این امر منجر شده تا هنگام بر تن داشتن لباس احساس راحتی نکنند. وزن سبک لباس باعث می‌شود تا بدن کمتر عرق کند.