پارچه ی بامبو

پارچه ی بامبو

الیاف بامبو خصوصیات بسیار عجیبی دارد که برای نساجی بسیار ایده آل است، چیزی که برای بسیاری از مردم جالب است نرمی و سبکی خارق العاده پارچه بامبو است که حسی شبیه پارچه ابریشم دارد.

پارچه ی بامبو
  • رایحه مزون
  • 1399/04/03
  • 0

پارجه ی بامبو

 

الیاف بامبو خصوصیات بسیار عجیبی دارد که برای نساجی بسیار ایده آل است، چیزی که برای بسیاری از مردم جالب است نرمی و سبکی خارق العاده پارچه بامبو است که حسی شبیه پارچه ابریشم دارد، به همین دلیل هوا در آن جریان داشته و بسیار خنک است. میزان جذب رطوبت آن نیز از بسیاری از پارچه های دیگر همانند پنبه و پلی استر بیشتر می باشد.

 

کاربرد پارچه ی بامبو

 

 
گیاه بامبو رشد بسیار سریعی دارد نیازمند استفاده از هیچگونه سم در زمان رشد نیست و در شرایط مساعد رشد مطلوبی دارد. بامبو خواص آنتی باکتریال دارد که بعد از تبدیل به الیاف و پارچه این خواص به کلی از بین نمی روند بنابراین نیازی به استفاده از عامل آنتی باکتریال در پارچه وجود ندارد.

.پارچه های بامبو خاصیت آنتی استاتیک بیشتری نسبت به دیگر پارچه ها داشته و بو های نامطبوع را از بین می برد. الیاف بامبو لطافت و سفیدی مطلوب و مقاومت و دوام بالایی دارد. از تمام ابعاد استاندارد های کیفی پارچه هایی که از الیاف بامبو درست شده اند در بالاترین سطح قرار دارند.

 

 

ویژگی های پارچه ی بامبو

 

پارچه بامبو از خمیر الیاف بامبو درست شده خاصیت جذب رطوبت راداراست، بسیار لطیف است، کمتر چروک می شود،این نوع پارچه رنگ پذیری بسیار بالایی دارد به همین دلیل پس از رنگرزی رنگی بسیار زنده و شفاف خواهد داشت. در ضمن امکان ترکیب با دیگر الیاف را نیز دارد، به خصوص الیاف پنبه، حوله و تن پوش هایی که از این الیاف درست می شوند بسیار لطیف و شفاف می باشند.

از ویژگی های خوب این الیاف این است که بسیار قوی بوده و طول عمر زیادی دارد همچنین به دلیل خواص ضد باکتری از ایجاد بو های نامطبوع جلوگیری میکنند. این نکته به ویژه در مورد حوله بسیار حائز اهمیت است چرا که حوله معمولا مرطوب بوده و مکان مناسبی برای رشد باکتری می باشد
 
 
بامبو در واقع یک درخت نیست بلکه یک نوع گیاه چمنی به حساب می آید و رشد بسیار سریعی دارد به همین دلیل منابع بامبو به سرعت جایگزین شده و به طبیعت آسیب نمی رسد، برخلاف درخت که برای رشد به سالها زمان نیاز دارد و عدم جایگزینی سریع آن باعث آسیب های فراوانی به طبیعت خواهد شد.
 

 

 

برای درست کردن پارچه بامبو ابتدا گیاه بامبو به شکل خمیر درآمده و و سپس به میزانی زده میشود که به شکل الیاف نازک درآمده و سپس ریسیده می شود. قبل از ریسیدن الیاف بامبو ظاهری شبیه الیاف پنبه دارد، بسیار سبک و پفکی می باشد و رنگی تقریبا شیری دارد، البته بعضی از کارخانه ها توسط مراحل سفید کننده رنگ الیاف را به سفید تغیر می دهند اما بعضی دیگر ترجیح می دهند از این الیاف به حالت کاملا ارگانیک و طبیعی استفاده کرده و تغیری در رنگ آن ایجاد نکنند

 

خواص پارچه ی بامبو

 

خاصیت ضد باکتری: 3 برابر الیاف پنبه

خاصیت آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن): 12 برابر الیاف پنبه

خاصیت جذب رطوبت: 60% بهتر از الیاف پنبه ای

خاصیت ضد بوهای نامطبوع: 30% بهتر از الیاف پنبه