انواع جنس دکمه

انواع جنس دکمه

دکمه یکی از ملزومات اساسی در دوخت لباس به شمار می رود. برای بستن لباس از زیپ یا دکمه استفاده می شود. امروزه به دلیل تنوع بالای طرح و رنگ دکمه ها از آنها به عنوان تزیینات لباس نیز استفاده می شود.

انواع جنس دکمه
  • رایحه مزون
  • 1399/04/09
  • 0

دکمه یکی از ملزومات اساسی در دوخت لباس به شمار می رود. برای  بستن لباس از زیپ یا دکمه استفاده می شود. امروزه به دلیل تنوع بالای طرح و رنگ  دکمه ها از آنها به عنوان تزیینات لباس نیز استفاده می شود.می توانید دکمه ها را با انواع دوخت های تزیینی استفاده کنید و به زیبا تر شدن لباس کمک کنید.

 

١:جنس دکمه صدفی


هم اکنون در بازار ایران بیشتر دکمه ها یعنی حدود ٩٩ درصد آن ها از مواد نفتی ساخته شده اند. دکمه صدفی  در قدیم از جنس صدف ساخته میشد و زیبایی و برق خاصی داشته است ولی امروزه مواد تشکلی دهنده ی آن از مواد مصنوعی نفتی است و برای تست این که بدانند کیفیت آن خوب است یا بد از روی صدای آن می توانید متوجه شوید یعنی دکمه را روی زمین میاندازند و به صدای آن گوش می دهند یا دکمه ها را به همدیگر می کوبند و یک دکمه فروش ماهر از روی صدا می تواند از کیفیت دکمه باخبر شود . دکمه در برابر آتش هیچ گونه مقاومتی ندارد و مانند بنزین عمل می کند پس باید بسیار در باره کاربرد این دکمه دقت کرد.

 

 

٢:دکمه چوبی

 

در حال حاضر تمامی دکمه ها را با مواد نفتی تولید می کنند و رنگ آمیزی روی دکمه را به آن صورت که شما بخواهید انجام می دهند که در دکمه چوبی هم همین صدق می کند.
دکمه ای که کاملا با چوب درست شده باشد ،قیمت بسیار بالایی دارد و معمولا دکمه فروشان از  کشورچین دکمه طرح چوب وارد می کنند که قیمت مناسبی هم دارد و معمولا تولید کننده راغب تر است با ان مدل چینی کار کند . البته دکمه هایی  هم موجود می باشند که از چوب مخصوصا چوب نارگیل درست شده اند و از ترکیه به ایران میاید و این گونه دکمه ها نیز از قیمت بسیار بالایی برخوردارند.

 

 

٣:دکمه زردقلم یا مسی

 

این مدل جنس دکمه رنگ مسی دارد و در تمامی طرح ها و سایز ها هم در بازار عرضه میشود و بیشتر در کارهای جین استفاده می شود . جنس داخل دکمه همان مواد نفتی یا پلاستیک سفت می باشد که به دلیل  طرح و رنگ مس به آن زرد قلم می گویند.

 


۴:سیاه قلم یا دودی

 

این مدل دکمه دقیقا همان دکمه مسی است که روی آتش بوده و بعد از مدتی سیاه شده یا دوده به خود گرفته است. دکمه سیاه قلم در بازار تمام طرح و سایز را دارا می باشد و بیشتر در پارچه جین استفاده می شود.

 

 

۵:دکمه یووی

 

به دکمه هایی که رنگ طلایی و یا نقره ای دارند و قابل رنگ شدن هم هم هستند یووی می گویند توجه کنید که  یووی جنس خوب،  یوویی است که بعد از رنگ شدن آسیبی به بدنه دکمه نرسد به معنای اینکه یکدست رنگ شود و از قسمت طلایی یا نقره ای دکمه کنده نشود. این مدل دکمه هم در تمامی سایزها و طرح های پایه دار هم در بازار وجود دارد.

 


۶:دکمه پلی استر

 

همان دکمه صدفی است که یک لایه نازک براق بر روی دکمه سوار شده است و به آن لایه نازک پلی استر می گویند و دارای رنگ بندی و براق بودن خاصی است  که جلوه بهتری به کار می دهد و این مدل دکمه هم با تمامی سایزها و مدل های مختلف در بازار موجود است.(پارچه ی پلی استر چیست؟)

 


٧:جنس دکمه موادی

 

دکمه هایی که با مواد نفتی بسیار ضعیف با کیفیت پایین و بیشتر در ایران تولید می شوند را دکمه موادی می گویند و این مدل دکمه بسیار شکننده میباششد در کاربرد آن در کارهایی است که بسیار ارزان هستند و کیفیت مطرح نمی باشد.

دکمه هایی هم در ایران هستند که موادی هستند و روی انها یووی کار می کنند یا فقط طلایی هستند و داخل انها مواد است ولی باز هم بگویم که شکننده هستند و به کیفیت صدفی نمی رسد.

 


٨ :دکمه نقره ای- طلایی و دودی و دکمه فلزی در رنگهای مختلف

 

این دکمه ها با توجه به رنگشان نام گذاری شده اند و معمولا در همه سایزها موجودند. این چهار مدل دکمه جنسشان از فلز بوده و از رنگ بندی بالایی برخوردار هستند و غیر قابل رنگ شدن هستند و هر رنگی مد نظر است را باید در بازار پیدا کرد و امکان این هم هست که رنگ مورد نظر پیدا نشود و از رنگ مشابه استفاده شود.