کاربرد انواع دکمه

کاربرد انواع دکمه

دکمه پیراهنی اسپرت یا لیزر خورده دکمه هایی هستند که دارای رنگهای متنوعی می باشند و امکان دارد که دکمه دارای دو یا چند رنگ نیز باشد. یا انواع طرح روی آن با لیزر هک شده باشد مثل گل یا نوشته یا عدد یا اسم برند و

کاربرد انواع دکمه
  • رایحه مزون
  • 1399/04/10
  • 0

معرفی انواع دکمه از لحاظ کاربردی


1:دکمه پیراهنی اسپرت  یا لیزر خورده:

دکمه پیراهنی اسپرت یا لیزر خورده دکمه هایی هستند که دارای رنگهای متنوعی می باشند و امکان دارد که دکمه دارای دو یا چند رنگ نیز باشد. یا انواع طرح روی آن با لیزر هک شده باشد مثل گل یا نوشته یا عدد یا اسم برند و …. . جنس انها بسیار متنوع است از تمام جنسهای دکمه که در قسمت اول توضیح دادم استفاده شده است مانند یووی صدف چوبی زرد قلم و غیره…

 


از نظر قیمت هم ای نوع دکمه تنوع بالایی دارد و از نظر کیفیت هم همینطور مدل دکمه اسپرت هم مانند دکمه های بالا از همان سایزها برخوردار هستند.

و این دکمه ها هم در بازار به صورت دو یا چهار سوراخ در بازار به فروش می رسند.

٣:دکمه شلواری

نام دکمه شلواری نشان دهنده ی کاربرد آن است و دکمه ای است که بیشترین کاربرد را روی شلوار است دارد. معمولا دکمه ای که روی شلوار استفاده می شود از سایز ٢۴ و ٢٨ و در بعضی مواقع ٣٢ استفاده می شود و امکان دارد تا سایز ۴۰ هم استفاده شود . دکمه شلواری از تنوع رنگ و جنس برخور دار است و از تمامی جنسها در بازار ایران برای شلوار دکمه وجود دارد که به صورت ٢ و ۴ سوراخ در بازار عرضه می گردد.

 


۵: دکمه مانتویی

در مانتو از  سایز  ١٨ تا سایز ۴۴ از دکمه استفاده می شود و معمولا دکمه مانتو باید سایز بندی داشته باشد مثلا دکمه استین با دکمه جلو کار باید شبیه به هم ولی از دو سایز متفاوت استفاده شوند تا جلوه خوبی داشته باشد .این دکمه بیشترین تنوع رنگ، سایز، مدل و جنس را دارد دکمه مانتو نسبت به پالتو باید ظریف تر باشد وحتی امکان دارد در مانتو از دو نوع مختلف دکمه استفاده کرد.

 


۵: دکمه پالتویی

برای پالتو از سایز ٢۴ تا سایز ۵۴ از دکمه استفاده میشود و در پالتو هم باید دکمه ها سایز بندی شده باشند و در این مدل کار ها هم سایز بندی. و تنوع کار باید موجود باشد تا تولید کننده راحت تر انتخاب خودرا انجام دهد. انواع جنس و رنگ و سایز و مدل در این مدل کار بسیار بالاست.

 


۶:دکمه کت شلواری

دکمه  کت شلواری معمولا در دو سایز موجود است که این دو سایز شبیه به یکدیگر هستند. در جلوی کت شلوار از سایز بزرگتر یعنی از سایز ٣٢ یا ٣۴ استفاده می شود و در روی آستین یا شلوار ان از سایز ٢۴ استفاده می شود و شایان به ذکر است که در کت تک یا کت اسپرت هم این قضیه صدق میکند . 

 


٧:دکمه مجلسی زنانه

دکمه مجلسی دکمه هایی می باشند که از سایز بزرگ با طرح های بسیار چشمگیر مثلا گل رز یا برگ یا هرگونه  طرح خاص و فانتزی دیگرگل روی دکمه طراحی شده است و معمولا روی هر کار یک عدد نصب می شود به دلیل این که به اندازه کافی به کار جلوه می  دهد.

 


٨:دکمه مخفی

دکمه هایی که در زیر کار دوخته می شوند و مشاهده نمی شوند را دکمه مخفی می نامند . جالب است بدانید که اکثر تولید کنندگان لباس از دکمه های بی کیفیت استفاده می کنند زیرا که دیده نمی شود . توصیه می شود که در هنگام خرید به دکمه های مخفی دقت کنید اگر دکمه بی کیفیت باشد به مرغوبیت کالای نهایی صدمه می زند. در بازار ایران دکمه مخفی از جنس صدف و موادی موجود است .

 


٩:دکمه مجلسی مردانه

دکمه مجلسی مردانه بیشتر در پیراهن های رسمی و دامادی استفاده میشود و کاربرد خاص دارد و کمتر می توان دید، دکمه سر دست  نیز روی آستین پیراهن مردانه استفاده شده باشد. که در مجالس  در روی مچ اکثر اقایان می بینیم.

 


١٠: دکمه نوزادی

به دلیل حساس بودن بدن نوزاد از پارچه های نرم و لطیف ( پارچه های مناسب برای لباس کودک) استفاده میکنند که علاوه برآن رنگ بندی های شاد نیز دارد. در اینگونه دکمه ، به دلیل این که به نوزاد اسیبی نرسد  از دکمه هایی استفاده می شود که ضخامت بسیار کمی دارند و در بین پارچه محو می شود و خودش را نشان نمی دهد و به بدن نوزاد نیز اسیبی وارد نمی کند. دکمه نوزادی باید سوراخدار باشد نه پایه دار و از رنگبندی بالایی برخوردار باشد.

 


١١: دکمه مبلی یا اینه ای

این نوع دکمه شبیه به این است که روی ان را با الماس کار کرده باشند و اصولا تا چند سال پیش در صنعت مبلمان کاربرد داشت و همین باعث شد که این نوع دکمه به دکمه مبلی نام گذاری شود.

 


١٢:دکمه چوبی

این مدل دکمه دقیقا شبیه به چوب می باشد وانی به آن معناست که شما وقتی به این مدل دکمه نگاه می کنید دقیقا حس می کنید که چوب است و بیشتر شبیه به چوب نارگیل می باشد. دکمه هایی که از چین می آیند طرح چوب هستند یعنی جنس ان از مواد دکمه است ولی روی ان از رنگ چوب استفاده شده است . دکمه ای که از ترکیه به ایران می آید دقیقا از چوب نارگیل است اما دکمه های چوبی که در ایران تولید می شود از تخته سه لایه  ساخته شده و کیفیت ان نسبت به بقیه کشور ها بسیار پایین است ولی از نظر قیمت با آنها برابری می کند به همین دلیل زیاد استفاده نمی شود. جالب  است که بدانید در تولید پوشاک ایرانی از دکمه چوبی بسیار استفاده می شود.

 


١٣: دکمه شیشه ای

این دکمه دقیقا رنگ شیشه دارد و هم جنس صدف و هم جنس موادی در بازار ایران یافت میشود می شود و سایز ٢٠ و ٢۴ و ٢٨و ٣٢ در بازار وجود دارد که سایزهای ٢٨ و ٣٢ بیشترین استفاده را در ایران دارد.  این دکمه بیشتر در قسمتهایی  دوخته می شود که مخفی هستند و دیده نمی شود. خیلی کم پیش می آید که در روی کار دوخته شود برای مثال در بعضی از لباسهای کار بر روی کار دوخته می شود که دیده می شود.

 


١۴: دکمه پلنگی یا ببری یا حصیری

این نوع  دکمه جنس صدف دارد و به دلیل طرحی شبیه  پوست ببر یا پلنگ یا حتی  بافت حصیری آن،  یک نوع جدا گانه شده و همیشه مشتری دارد. معمولا هم سوراخ دار هستند و از سایز ریز تا درشت را دارند و بیشتر  درکارهای زنانه یا بچگانه کاربرد دارند در بعضی از موارد در عروسک سازی نیز استفاده می شود.