انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی

قِیچی یا برک ابزاری می باشد که به وسیله آن پارچه، کاغذ، مو و اشیاء دیگر را می‌برند و دارای دو شاخه بُرنده‌است که از وسط به یکدیگر متصل شده‌اند، قیچی معمولاً ابزاری آهنین و مرکب از دو تیغه برنده که به واسطه میخ یا پیچی آن دوتیغه روی هم قرار می‌گیرند و هر چیز جامدی را به کمک آن می‌برند.

انواع قیچی خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/04/12
  • 0

انواع قیچی خیاطی

 

قِیچی یا برک ابزاری می باشد که به وسیله آن پارچه، کاغذ، مو و اشیاء دیگر را می‌برند و دارای دو شاخه بُرنده‌است که از وسط به یکدیگر متصل شده‌اند، قیچی معمولاً ابزاری آهنین و مرکب از دو تیغه برنده که به واسطه میخ یا پیچی آن دوتیغه روی هم قرار می‌گیرند و هر چیز جامدی را به کمک آن می‌برند.در این قسمت به معرفی انواع قیچی خیاطی می پردازیم تا بیشتر با انواع آن آشنا شوید.

 

1- قیچی ساده: این  مدلقیچی خیاطی صاف و با دو دسته ی حلقه ای یک شکل می باشد و چون دو تیغه ی آن کاملا مشابه هستند اصطلاحا گفته می شود این نوع قیچی ها پشت و رو ندارند.

 

قیچی مناسب خیاطی

 

2- قیچی برش کوچک: از این نوع قیچی وقت هایی استفاده می شود که قصد داشته باشند بخش ها یا تکه های کوچک پارچه ها را برش دهند و یا برحسب ضرورت، دوخت های ظریف( نازک دوزی) را از هم باز کرده و درزها را شکاف دهند.

 

با انواع چرخ خیاطی آشنا شوید

 

3- زیگزاگ: از این نوع قیچی خیاطی برای در وقت هایی استفاده می شود که خیاط قصد داشته باشد جادرزها را تمیز کند و یا جلوی ریشه شدن پارچه را بگیرد. به دلیل اینکه لبه های تیغه ی آن به فرم زیگزاگی است به این نام شناخته شده.

 

 

4- قیچی  برش ضخیم: این نوع قیچی خیاطی همانطور که احتمالا مشاهده کرده اید، صاف نیست و خمیدگی زیادی در شکل ظاهری و یا ساختار خود دارد. نحوه ی دست گرفتن آن به این شکل است که انگشت شست در حلقه ای که کوچک تر است قرار می گیرد و انگشتان دوم و سوم نیز در حلقه ی بزرگ تر قیچی جا می-گیرند. برای اینکه برش انجام دهی باید تیغه ی آن به شکل صاف بر روی برش قرار داده شود. برای کسانی هم که چپ دست هستند توصیه می شود از انواع مخصوص این نوع قیچی خیاطی استفاده کنند.

 

5- نخ چین دستی: حتما هنگامی که مشغول خیاطی بودید مشاهده کرده اید که نخ دوخت در برخی قسمت ها بر روی پارچه باقی می ماند. در این شرایط برای اینکه از شر آن خلاص شوید از قیچی های مخصوص این کار یعنی نخ چین دستی باید استفاده کنید.

 

 

6- قیچی خیاطی مختص برش تور: تیغه ی زیری نسبت به رویی تخت تر و همچنین پهن تر می باشد که کمک می کند وقتی پارچه ی اضافی را برش می دهید، تور سوراخ نشود.

 

7-قیچی برقی: این نوع قیچی خیاطی کاملا به روز وجدید است که از نوع بزرگ و سنگین آن در بخش های تولیدی و از نوع کوچک آن در منازل استفاده می شود. از این نوع قیچی برای برش پارچه های لطیف و ضخیم استفاده می گردد.