قیچی مناسب خیاطی

قیچی مناسب خیاطی

قیچی ها انواع و کاربرد های گوناگونی دارند. شما باید بنا به کاری که می خواهید انجام دهید قیچی مناسب با کارتان را انتخاب کنید.

قیچی مناسب خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/04/15
  • 0

انتخاب قیچی مناسب برای خیاطی

قیچی ها انواع و کاربرد های گوناگونی دارند. شما باید بنا به کاری که می خواهید انجام دهید قیچی مناسب با کارتان را انتخاب کنید.  بعضی از قیچی ها در آشپزخانه کاربرد دارند و بعضی برای خیاطی  و بعضی دیگر برای برش کاغذ و همچنین در آرایشگاه و باغبانی استفاده میشوند. قیچی ها در اندازه و مدل های مختلف تولید وبه بازار عرضه میشوند بسته به نوع کاری که می خواهید انجام می دهید می توانید از انواع قیچی بلند یا کوتاه و حتی ظریف یا سنگین استفاده کنید. شکل و جنس دسته قیچی ها با هم گوناگون هستند که علاوه بر زیبایی ظاهری بر روی عملکرد قیچی نیز تاثیر گذار می باشند. جنس تیغه های قیچی چیزی است که باید موقع خرید حتما به آن دقت کنید. استفاده از قیچی که تیغه تیزی ندارد شما را دچار دردسر میکند و برش های نامنظمی ایجاد می کند.


یکی از وسایلی که در خیاطی بسیار کاربرد دارد یک قیچی تیز است. یکی از راز های که در دوخت لباس های خوب و تمیز است قیچی خوب می باشد که قادر است برش های خوبی را ایجاد کند. برندهای مختلفی در تولید قیچی در حال فعالیت هستندکه می توان با شناخت انواع قیچی های تولیدی این شرکت ها، قیچی مناسب با کیفیت عالی را انتخاب کرد و از دوخت لباس لذت برد.

 

تاریخچه قیچی

قدمت قیچی به سالهای خیلی دور برمی گردد. قدیمی ترین قیچی های مربوط به مصر باستان است. گفته شده است که مصریان از یک فلز استفاده می کردند که از وسط تا شده بود. در دو طرف آن لبه های تیزی وجود داشت که با فشار دادن آن دو لبه به هم نزدیک می شد و برش را انجام می داد. رومیان مدل قیچی مصریان را تغییر دادند. قیچی رومیان شباهت بسیار زیادی به قیچی های امروزه داشت. آنها قیچی متقاطع را ساختن. در واقع از نیروی اهرم کمک گرفتند.

مخترع  قیچی را داوینچی میدانند . ولی قیچی انگشتی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته توسط  لوئیز آستین واتسون از آمریکا، ساخته شد. کسی که تولید قیچی امروزه را به صورت انبوه شروع کرد فردی انگلیسی به نام  رابرت هینچلیف بود. او تولید انبوه قیچی را در قرن 18 شروع و با این کارش تحول زیادی ایجاد کرد.

این مقاله را نیز بخوانید!!! توانایی شناخت اندام

 

ساختار قیچی

قیچی دارای دو تیغه متقاطع است که روی یکدیگر قرار گرفته اند. این وسیله دو دسته دارد  و جنس این دو دسته می تواند از پلاستیک یا فلز باشد. قدرت و توانایی برش یک قیچی به جنس تیغه و محل قرار گرفتن تکیه گاه بستگی دارد. هرچه تکیه گاه از دسته دور تر باشد قدرت تیغه نیز بیشتر است. قیچی هایی که برای برش پارچه های ضخیم یا چرم کاربرد دارند تکیه گاه دور تری از دسته دارند بنابر این طول تیغه کوتاهتر خواهد بود. در مقابل قیچی مناسب که برای برش پارچه های ظریف تر استفاده می شود طول تیغه بلندتری دارد چون برای برش نیاز به فشار زیادی نیست.

 

 

 

 طول تیغه قیچی

همانطور که گفته شد طول تیغه با تغییر تکیه گاه قیچی تغییر می کند و این به  نوع عملکرد قیچی بستگی دارد. برای برش کاغذ و یا آرایشگری از قیچی هایی با طول بلند استفاده میکنند ولی برای خیاطی بهتر است دو قیچی با سایز کوچک و بزرگ داشته باشید. برای برش های طولی زیاد به قیچی های بلندتر نیاز دارید و برای برش انحنا ها به قیچی کوچکتر احتیاج پیدا میکنید.

دسته قیچی

جنس دسته قیچی می توانید از پلاستیک یا فلز باشد. حتی گاهی جنس دسته ، فلزی است ولی رو کش آن پلاستیک می بشاد. قیچی های خیاطی بیشتر مواقع دسته های پلاستیکی دارند. جنس دسته نیز می تواند ارگونومیک یا ساده باشد. دسته های ارگونومیک طوری طراحی شده اند که انگشتان دست به راحتی در آن قرار می گیرد و با کارکردن زیاد خسته نمی شود. با استفاده از این مدل دسته دیگر به عضلات دست فشار وارد نمی شود و این قیچی مناسب خیاطی است.

دسته قیچی های خیاطی با تیغه قیچی در یک راستا قرار نداردو این شکلی که قیچی دارد برش پارچه را راحتتر کرده است. در صورتی که قیچی های برش کاغذ و آرایشگری دسته و تیغه در یک راستا هستند.

جنس تیغه قیچی

جنس تیغه قیچی باید از جنس فولاد باشد به دلیل اینکه قابلیت تیز کردن را دارا باشد. تیغه های جنس استیل و نیکل و کربن نیز موجود است و یبک تر نیز هستند. هنگام خرید قیچی می توانید چند تکه پارچه با جنس های مختلف  همراه خود داشته باشید و موقع خرید ، قیچی را امتحان کنید. اگر بعد از برش ، ریشه های پارچه پیدا بود به معنای خوب نبودن جنس تیغه است و این قیچی برای خیاطی مناسب نیست. برش ایجاد شده باید یک دست و صاف باشد.

یکی از نکاتی که باید به ان توجه شود این موضوع است که برای تیز کردن قیچی در خانه هیچ وقت از وسایلی که برای تیز کردن چاقو استفاده می کنید استفاده نکنید به دلیل اینکه لبه قیچی خراب می شود. برای تیز کردن قیچی در خانه از سمباده استفاده کنید. با استفاده از سمباده براحتی می توان قیچی را تیز کرد. یک ورق سمباده را بر دارید و با قیچی آن را ریز ریز کنید اینگونه تیغه قیچی تیز خواهد شد.