سوزن برای چرخ خیاطی

سوزن برای چرخ خیاطی

سوزن برای چرخ خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/04/16
  • 0


انتخاب سوزن چرخ خیاطی

در پست های قبلی درباره  اینکه چرخ خیاطی چیست؟ و همچنین خرید چرخ خیاطی  مطالبی را به شما ارائه کردیم و اولین اقدامی که برای دوخت لباس با چرخ خیاطی باید انجام دهید انتخاب سوزن مناسب می باشد. انتخاب سوزن نقش بسیار مهمی دارد.  زیرا سوزن نامناسب امکان داردپارچه را سوراخ کند یا زیر چرخ جمع شود و یا حتی اصلا ندوزد. موقع انتخاب سوزن های خیاطی با دو سوال روبرو می شوید. ازچه شماره ای و چه رنگی استفاده کنیم؟ همانطور که قبلا نیز گفته شد، سوزن در چرخ خیاطی باید متناسب با نوع دوخت انتخاب شود. این قطعه نقش اساسی در دوخت صحیح و عملکرد مناسب چرخ خیاطی ایفا می کند. 

 

 

برخی از انواع سوزن چرخ به شرح زیر می باشند:


سوزن سرسیاه: این نوع سوزن مخصوص دوخت پارچه هایی چون استرچ و حریر که دارای لطافت و خاصیت کشسانی هستند،است که به نام های سوزن سرسوخته یا سوزن ژرسه نیز شاخته میشود.

سوزن دوقلو: یکی از انواع سوزن برای چرخ خیاطی سوزن دوقلو است که برای دوخت همزمان دو ردیف مورد استفاده قرار می گیرد.

سوزن ژورژدوزی: به منظور دوخت پارچه های کتان و ارگانزا و همچنین برای ایجاد طرح و دوخت زیگزاگ بر روی کار از این مدل سوزن در چرخ خیاطی استفاده می شود.

سوزن سه گوش: این نوع سوزن مخصوص دوخت پارچه های چرم است ، نمونه دیگری از پارچه ها هستند که می توان با استفاده از چرخ خیاطی به دوخت آنها پرداخت. برای این منظور باید از سوزن سه گوش در چرخ خیاطی استفاده کرد.

 

 

نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که از نظر شماره نیز باید سوزن را متناسب با نوع پارچه انتخاب کرد تا در هنگام دوخت سوزن کج و یا حتی نشکند. معمولا برای دوخت تمام انواع پارچه می توان از سوزن شماره 12 استفاده کرد. البته شماره سوزن با توجه به ضخامت پارچه متغیر است و هرچه ضخامت پارچه بیشتر شود، شماره سوزن نیز باید به همان نسبت افزایش یابد. برای انجام دوخت گلدوزی با استفاده از چرخ خیاطی ، سوزن شماره 11، ایده آل است. به طور کلی برای دوخت پارچه های ضخیم معمولا از سوزن شماره 14 به بالا استفاده می شود.