نخ مناسب برای چرخ خیاطی

نخ مناسب برای چرخ خیاطی

نخ به رشته‌های باریک و بلندیمی گویند که با روش‌های ریسندگی و از در کنار هم قرار گرفتن الیاف به وجود آمده است و در موارد مختلفی در صنایع نساجی استفاده میشود.

نخ مناسب برای چرخ خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/04/17
  • 0

 نخ چیست؟

نخ به رشته‌های باریک و بلندیمی گویند که با روش‌های ریسندگی و از در کنار هم قرار گرفتن الیاف به وجود آمده است و در موارد مختلفی در صنایع نساجی استفاده میشود.


کاربردهای نخ در صنایع نساجی:

دوخت: جهت اتصال دو تکه پارچه 
تولید پارچه:از اجزاء اصلی و عموماً تنها جز تشکیل دهنده پارچه است.

 

انواع سوزن چرخ خیاطی را بشناسید.

 

 

تقسیم بندی نخ از نظر جنس آن:


نخ طبیعی (که از الیاف طبیعی گرفته می‌شود.)
نخ مصنوعی (از الیاف مصنوعی تولید می‌شود مانند پلی استر و...)
نخ مخلوط (از ترکیب کردن الیاف طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند)

یکی از مهمترین اجزاء دوخت بوسیله چرخ خیاطی نخ است.نخ ها انواع گوناگونی دارند. اینکه ما بدانیم هر یک از آنها کجا و به چه صورت کاربرد دارند نکته بسیار مهمی است.
در اینجا انواع مختلف آن را نام برده و کاربردشان را به اختصار توضیح میدهم.
نخ کتان: نخی است که از پنبه تولید میشود و ضخامتی نسبتا زیاد دارد و استحکام خوبی را نیز داراست ولی به مرور زمان این استحکام را از دست میدهد و پرز بسیاری تشکیل می شود و در نهایت به طور معمول برای استفاده در چرخ خیاطی مناسب نیست.(پارچه ی کتان چیست؟)
نخ ابریشم: ماده ی اصلی این نوع نخ ابریشم است، بسیار ظریف است، رنگ براق دارد و استحکام آن نیز بسیار کم است و بیشتر برای دوخت های تزئینی و گلدوزی و حاشیه دوزی در چرخ خیاطی کاربرد دارد و برای دوخت هایی که جنبه ی استحکامی دارد توصیه نمیشود.

 

 

نخ ترویرا: نوعی نخ است که ترکیبات آن ریون با استحکام بسیار پایین و رنگ مات است. کاربرد اصلی این نخ در چرخ خیاطی های سردوز است. نکته ی مهم اینجاست که برای استفاده و نگهداری از این نوع نخ دقت لازم به عمل بیاید.

نخ پلی استر: مواد اصلی این نوع نخ از ترکیبات پلی استر است .از مزایای این نخ  از ضخامت و استحکام خوب آن است برای دوخت در چرخ خیاطی گزینه ی بسیار مناسبی محسوب میشود و با آن میتوان انواع مختلف پارچه را دوخت، از محاسن دیگر این نوع از نخ پرز بسیار کم و دوام بالای آن می باشد.
توصیه میشود از نخ های استاندارد و معتبر در چرخ خیاطی استفاده کنید و فراموش نکنید که نخ خوب هم به دوخت شما اعتبار میبخشد و هم دوخت و دوز را برای شما راحت تر میکند. آن را دست کم نگیرید!