لوازم شروع طراحی لباس

لوازم شروع طراحی لباس

یک طراح در هر رشته هنری که باشد باید توانایی خلق آنجه در ذهن دارد را داشته باشد و آن را به صورت هنرمندانه و خلاقانه به کار گیرد و به آن جنبه مادی بدهد.

لوازم شروع طراحی لباس
  • رایحه مزون
  • 1399/04/18
  • 0

یک طراح در هر رشته هنری که باشد باید توانایی خلق آنجه در ذهن دارد را داشته باشد و آن را به صورت هنرمندانه و خلاقانه به کار گیرد و به آن جنبه مادی بدهد. یکی از موادردی که در این کار لازم است استفاده از ابزار مختلف و وسایل طراحی لباس می باشد تا به کمک آن‌ها طراحی خود را اجرا کند و اثری هنری بیافریند. در هنر طراحی مد و لباس و آموزش طراحی لباس هم، به ابزار و وسایلی نیاز است تا با کمک آن‌ها بتوان طرح‌های زیبا و بدیع را بر روی پارچه‌ها طراحی کرد و آن را تبدیل به لباس نمود.

تجهیزات عبارتند از : کاغذ A3 پارس- مداد طراحی B6- مداد طراحی HB- تراش- تخته شاسی A3- پاکن اتودی و پاکن خمیری

تجهیزات مختلفی غیر از موارد بالا که گفته شد در طراحی لباس استفاده میشوند که بعضا سلیقه ای نیز می باشد ولی لوازم نام برده بالا جزو جدانشدنی و بایدی هر طراح لباسی است، چه کسانی که حرفه ای هستند و چه کسانی که طراحی لباس را تازه شروع کرده اند که هنرجویان گرامی که در آموزشگاه رایحه مزون مشغول به فراگیری این رشته هستند هم میبایست این وسایل را تهیه کنند و همراه خود داشته باشند.

لوازم مورد نیاز برای طراحی لباس

 

1- کاغذ مخصوص

کاغذهایی که معمولاً در رسم الگوی لباس استفاده میشوند عبارتند از: کاغذ گراف و کاغذ روغنی (پوستی). کاغذ گراف به کاغذی گفته میشود که به صورت کاهی سفید و زرد تیره می باشد؛ اما کاغذ روغنی یا پوستی بی رنگ است و جهت کپی کردن الگوها یا تغییراتی در الگو استفاده می‌شود.

 


2- مداد رنگی و سیاه
مدادهای رنگی یکی از پر کاربردترین وسایل طراحی مخصوصا در هنر طراحی لباس به شمار می آیند و عمدتاً به سه دسته تقسیم می‌شوند: 1. دانش‌آموزی 2. حرفه‌ای 3. قابل حل در آب.

 در انتخاب مداد رنگی باید دقت لازم صورت گیرد. به این دلیل که یکی از مسائلی که برای هنرجویان طراحی لباس در هنگام استفاده از مداد اعم از رنگی و سیاهنا خوشایند است، شکسته شدن بیش از اندازه نوک مداد در موقع طراحی و رنگ‌آمیزی است. مدادهای مرغوب مغزشان در وسط چوب قرار گرفته و رنگ چوب‌شان یک‌دست است و تیره و روشن نیست.

 


3- ماژیک و مارکر

پس از ترسیم خطوط با مداد بر روی صفحه طراحی لباس، شاید برای مشخص کردن رنگ، بافت، حجم و سایر ویژگی‌های طرح نیاز باشدکمی سایه به آن بدهید و آن را پررنگ کنید. ماژیک به منظور سرعت و کیفیت خوبی که در رنگ‌آمیزی دارد یکی از مناسب‌ترین ابزار و وسایل طراحی لباس در کم‌ترین زمان ممکن محسوب میشود. با مقداری تمرین و ممارست می‌توان سایه روشن‌های زیبا و هنرمندانه‌ای بر روی طرح ایجاد کرد. برندهای مختلفی وجود دارند که مارکرهایی خوب برای رسم طرح‌های فشن را تولید و عرضه می‌کنند.

 


استادان آموزشگاه رایحه مزون ، آموزشگاه خیاطی در اصفهان ، برای رسم طرح‌های فشن، استفاده از قلم سیاه را برای رسم خطوط طرح توصیه نمیکنند؛ به این دلیل که رنگ سیاه می‌تواند طرح‌تان را خشن و سخت نشان دهد. 

4- پاک‌کن‌ها

به دلیل این که مدادهای رنگی طراحی مد و لباس چرب هستند، برای پاک کردن خطوط باید دقت فراوان و وقت زیادی گذاشت. زیرا بر اثر مالش پاک‌کن بر روی خطوط، چربی مدادهای رنگی آب می‌شود و لکه‌های پررنگی برجا می‌گذارد. برای رفع این مشکل و بر جا نماندن غلظت رنگ زیاد در یک قسمت می‌توانید از پاک‌کن‌های خمیری شکل مانند به آرامی استفاده کنید. این نوع پاک‌کن درست مثل خمیرهای بازی درآمده و پاک کردن سطوح با مساحت‌های مختلف را برای‌تان آسان می‌کند.

 


5- تراش‌ها:

برای کلاس طراحی لباس داشتن یک تراش دستی معمولی لازم است. اما برای جلوگیری از کوتاه شدن سریع مداد به جای تراشیدن با تراش، توصیه میکنیم از کاتر و یا کاغذ سمباده بزرگ استفاده کنید تا چوب کمتری از مداد تراشیده شود. یک روش برای جلوگیری از شکستن نوک مداد این است که همیشه از تراش‌هایی که تیغه آن تیز است استفاده شود و از تراشیدن بیش از اندازه مداد خودداری شود.

 


6- اسپری فیکس‌کننده اثر:

اسپری فیکس‌کننده یا تثبیت‌کننده، نقش محافظ طراحی را به عهده دارد. اما  امکان دارد که ظاهر رنگ‌ها را نیز تغییر دهد. پس توصیه می‌شود قبل از استفاده، مقداری از آن را بر روی تکه‌ای کاغذ (که مقداری از رنگ‌های طراحی به روی آن به کار رفته) بپاشید و سپس مقایسه کنید که کدام یک از رنگ‌ها تغییر پیدا کرده اند. این نکته را هم به یاد داشته باشید که پیش از پاشیدن اسپری فیکس‌کننده با یک برس پاک‌کننده، اثر را از وجود خرده‌های پاک‌کن و یا تراشه‌های مداد رنگی پاک کنید.

 


7- محو‌کننده بی‌رنگ:

محو‌کن، یک مارکر (ماژیک) نوک نمدی است که فاقد رنگ یا رنگ‌دانه است. موارد مصرف آن در محو نمودن رنگ‌های مدادی است.

 


8- رنگ‌های مختلف مانند آب‌رنگ یا گواش

رنگ‌های مختلفی درآموزش طراحی لباس مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما آبرنگ و گواش از بقیه آن‌ها کاربردی تر هستند. رنگ‌های آبرنگ به رنگ‌های روحی معروف است. انتخاب نوع روش رنگ‌آمیزی طرح به عواملی چون جنس پارچه بستگی دارد که می‌تواند هنر استفاده یک طراح حرفه‌ای را نشان دهد. بهترین پارچه‌هایی که میتوان برای طراحی استفاده کرد پارچه‌های حریر هستند که شما پس از رنگ‌آمیزی می‌توانید لطافت پارچه را به خوبی لمس کنید. مقواهای ضخیم نیز گزینه خوبی برای کار با آبرنگ هستند. مقواهایی مانند: فابریانو، LR، آرچ.

 


گواش یک کلمه فرانسوی است و معنی شستشو  میباشد. رنگ گواش کاربردهای بسیار زیادی دارد و بیشترین کاربرد آن را می‌توان در زمینه‌های گرافیکی هم‌چون طراحی پلاکارت‌ها، تیزرهای تبلیغاتی، طراحی پوستر و نیز طراحی لباس دید. در واقع می‌توان گفت گواش نوعی آبرنگ غلیظ است و از آن عمدتاً برای پوشاندن سطوح استفاده می‌شود.

 


9- سایر ابزارهای کمکی و وسایل طراحی لباس
سایر ابزارها و وسایل طراحی لباس از قبیل متر خیاطی، خط‌کش ساده کوچک، خط‌کش بلند متری، گونیا، گونیا اشل، رولت، قیچی اعم از قیچی ساده کوچک، قیچی ساده خیاطی، قیچی دالبر و … در کلاس طراحی لباس در بخش جنسیت‌شناسی و پارچه‌شناسی تخصصی لباس نیز پارچه‌ها و متریال‌های نمونه معمولاً در آموزشگاه طراحی لباس برای معرفی به دانشجویان موجود است و نمونه‌ها در اختیار دانشجویان طراحی لباس قرار می گیرد.