اصول رنگبندی (قسمت دوم)

اصول رنگبندی (قسمت دوم)

خلوص رنگ نباید با ۴ مورد بالا اشتباه گرفته شود، بلکه مربوط به شدت و وضوح یک رنگ است. رنگ های با خلوص زیاد بسیار غنی و محکم می باشند.

اصول رنگبندی (قسمت دوم)
  • رایحه مزون
  • 1399/04/25
  • 0

رنگمایه

رنگمایه به خالص ترین حالت یک رنگ گفته می شود.

تینت ( روشن): ترکیبی از رنگمایه با رنگ سفید

تون (تیره): ترکیبی از رنگمایه با خاکستری

سایه: ترکیبی از رنگمایه با سیاه

همه رنگ هایی که چشم ما میبینند توسط این ۴ مورد به وجود آمده اند.

خلوص رنگ


خلوص رنگ نباید با ۴ مورد بالا اشتباه گرفته شود، بلکه مربوط به شدت و وضوح یک رنگ است. رنگ های با خلوص زیاد بسیار غنی و محکم می باشنددر حالیکه رنگ های با خلوص کم، روحیه ای مرتعش و لرزان هستند و در جسارت کم می آورند. برای نمونه  تفاوت را می توان در پوشیدن یک کت صورتی جیغ در مقایسه با صورتی ملیح و بچه گانه (آموزش بچگانه دوزی) تصور کرد. که هر ۲ صورتی میباشند ولی خلوص آن ها متفاوت است و هرکدام جسارت مخصوص خودشان را دارند.

 

 

 

رنگ های سرد و گرم


رنگ های سرد
رنگ های سرد به طور کل سایه ای از رنگ آبی یا بهتر بگوییم رنگمایه آبی در خود دارند. میتوان گفت بهترین راه به خاطر سپردن آنها تجسم حالت سرما در این رنگ هاست. مثل رنگ های سبز ـ بنفش ـ صورتی روشن و …

رنگ های سرد برای پوستهای روشن با ته رنگ صورتی به همراه جواهرات نقره ای ترکیب رنگی خیلی عالی به وجود می آورد.

اصول رنگبندی (قسمت اول)

 

 

رنگ های گرم

رنگ های گرم برخلاف رنگهای سرد از رنگمایه های قرمز، نارنجی و زرد تشکیل میشوند. که این نوع رنگ بررای پوست های تیره و گرم به همراه جواهرات طلایی بهترین جلوه را دارند.

 


رنگ های خنثی


در فشن رنگ های خنثی معمولا سفید، مشکی، سرمه ای،خاکستری، قهوه ای و سایه های بیشماری از این رنگ ها دارند. و کمی غیر معمول ترها شامل زیتونی،خاکی و بادمجانی خیلی تیره می باشند.

البته فقط این رنگ ها را به صورت قطعی نمی توان جزء رنگ های خنثی دانست.

 


هارمونی رنگ ها

و حالا بخش خوب ماجرا. در تئوری رنگ ها هارمونی های زیادی موجود است. ولی ما در اینجا فقط ۵ هارمونی پایه که به رنگبندی در فشن مرتبط هستند را توضیح می دهیم.

تک رنگ ـ مکمل ـ مشابه ـ سه گانه ـ نیمه مکمل

 


تک رنگ

از ریشه کلمه مونو و به معنای یکی و تک می باشد.

که از سایه های مختلف فقط ۱ رنگ پایه ساخته می شود. مانند رنگ های زرشکی ، آلبالویی و شرابی که همگی سایه هایی از رنگ قرمز هستند.

 


مکمل

مکمل ها معرف ۶ رنگی هستند که در چرخه رنگ دقیقاً روبروی هم قرار می گیرند.چشم ما به این رنگ های ۲ به ۲ در بسیاری از تصاویر عادت دارد. مانند ( قرمز ـ سبز) و ( آبی ـ نارنجی ) و (بنفش ـ زرد)

 


باید دقت داشت این رنگ ها ممکن است زننده و ناملایم و یا خیلی روشن و درخشان باشند, که بهترین راه برای حل این مشکل این است که سایه های ملایم از یکی یا هر دو این رنگ ها با هم انتخاب شوند. به طور مثال برای رنگ های قرمز و سبز انتخاب رنگ قرمز به همراه سبز زیتونی گزینه خوبی است.