آموزش مراحل طراحی لباس قسمت دوم

آموزش مراحل طراحی لباس قسمت دوم

مدلی که برای طراحی لباس خود انتخاب می کنید به فرانسوی کروکی (انگاره) نامیده می شود که باید درحالتی کشیده شود که تمام موارد را به خوبی به نمایش بگذارد. میتوانید مدل را درحال راه رفتن، نشسته، خم شده و در هر موقعیت دیگری بکشید. بعنوان یک مبتدی ، ممکن است بخواهید با موقعیت های عادی(متداول) شروع کنید که طرح ران وی (باند) می باشد...

آموزش مراحل طراحی لباس قسمت دوم
  • رایحه مزون
  • 1399/06/23
  • 0

آموزش مراحل طراحی لباس قسمت دوم

 

بخش سوم :  کشیدن لباس و تزیینات

۱. طرح اصلی خودتان را تعیین کنید.

فکر کنید که چه ظاهری می خواهید ایجاد کنید. و با اخرین جزییات آن را نشان دهید. برای مثال اگر یک پیراهن را طراحی می کنید. مدل، چین، پارچه، پاپیون یا گره و تمام موارد لازم را در نظر بگیرید تا کار زیبایی تهیه کنید.

مراحل طراحی لباس

بر روی عناصر منحصر به فرد طرح تان تمرکز کنید و تزیینات مناسب آن را در نظر بگیرید تا طرحی که می خواهید واضح باشد. اگر ایده های نو لازم دارید یا نمی دانید باید از کجا شروع کنید به مجلات یا سایت های مد نگاهی بیاندازید.

آموزش مراحل طراحی لباس

۲. لباس ها را پررنگ ترسیم کنید.

از آنجا که هدف طراحی مد عرضه ایده های شماست. زمانی که لباس را می کشید از خط پررنگ تر استفاده کنید. طوری لباس را طراحی کنید که گویی بر روی انگاره به شکل واقعی آویزان شده است. در آرنج، کمر و همین طور نزدیک شانه ها، زانوان، قوزک پا و مچ دست ها باید چروک وجود داشته باشد. فکر کنید چطور لباس برروی تن یک نفر می ایستد و آن را بر روی مدل پیاده کنید.

به یاد داشته باشید پارچه های متفاوت به شکل متفاوتی بر روی بدن قرار می گیرند. اگر پارچه نازک و ابریشمی باشد بر روی بدن می خوابد و سر می خورد و تقریبا حرکت موج دار دارد. اگر پارچه ضخیم، پشمی و کتان باشد. گوشه دار است و کمتر بدن را نشان می دهد مانند کت های کتان.

سعی کنید بافت پارچه را نشان دهید که آیا لطیف، زبر، خشک و یا نرم است.

جزییاتی مانند پولک و دکمه اضافه کنید که مدل واقعی تر به نظر برسد.

 

۳٫ یاد بگیرید که چطور تا، چین و چروک و پیلیسه لباس را نشان دهید.

از خطوط متنوع استفاده کنید تا چین روی پارچه را نشان دهید. اینکه بدانید چطور تا، چین و چروک و پیلیسه لباس را بکشید به شما کمک می کند تا ساختار لباس را نشان دهید.

می توانید تا  لباس را با کشیدن خطوط شل و موج دار نشان دهید.

از طرح های دایره ای برای چین پارچه استفاده کنید.

با کشیدن یک لبه صاف برای نشان دادن پیلیسه استفاده کنید.

 

۴٫ مراحل طراحی لباس و تصاویر چاپی را نشان دهید.

اگر طرح شما شامل پارچه چاپی می باشد. بسیار مهم است که بطور دقیق نشان دهید چطور این حالت بر روی مدل قرار می گیرد. با کشیدن طرح کلی از لباس طرح دار مانند دامن یا بلوز شروع کنید. آن را به یک شبکه چهارخانه با بخش های مختلف تقسیم کنید. بخش ها را یکی یکی با طرح پارچه پر کنید.

توجه کنید که چطور چین، تا و پیلیسه ظاهر طرح را تغییر می دهند. ممکن است در نقطه ای لازم باشدکه انحنا یا برشی ایجاد شود تا طرح درست به نظر برسد.

برای کشیدن طرح با جزییات، زمان بگذارید و مطمئن شوید که در تمام خانه ها، طرح یکسان به نظر می رسد.

 

 

۵٫ طرح را با سایه زدن و رنگ کردن کامل کنید.

با رنگ مشکی پررنگ یا هر رنگ دیگری برروی خطوطی که می خواهید نگه دارید، بکشید. می توانید در این مرحله هر گونه علامت خارج از خط و خطوط شکل اندام را پاک کنید. در آخر، به دقت لباس را با رنگی که می خواهید رنگ آمیزی کنید.

می توانید لباس را با مداد رنگی، جوهر و یا ماژیک رنگ کنید. رنگ ها را ترکیب کنید و از تنوع سایه ها برای طرح تان استفاده کنید.

زمانی که برروی بافت و سایه ها کار می کنید تصور کنید  طرح زیر نور افکن و در ران وی ( باند) به سمت شما حرکت می کند. تاهای عمیق در پارچه با سایه های تیره تری نشان داده می شود. جایی که پارچه با نور برخورد می  کند رنگ ها روشن تر به نظر می رسند.

اضافه کردن ویژگی هایی مانند مو، عینک آفتابی و آرایش آخرین نکاتی هستند که باعث می شوند مدل شما زنده به نظر برسد.

۶٫ طرح مسطح مدل را در نظر بگیرید.

ممکن است علاوه بر کشیدن کروکی بخواهید شِماتیک مسطحی هم داشته باشید. شِماتیک مسطح، طرح کلی لباس بصورت مسطح می باشد که گویی بر روی سطحی صاف خوابیده است. این طرح برای کسانی مفید است که می خواهند بررسی کنند که طرح مسطح مدل هم شبیه طرح روی بدن  مدل می باشد.

طرح مسطح باید بر اساس مقیاس کشیده شود. سعی کنید طرح هایی بکشید که دقیقا شبیه طرح اولیه باشد.

همچنین باید مانند طرح کروکی، پیش زمینه ای نسبت به طرح مسطح داشته باشید مخصوصا طرح هایی که منحصر به فرد هستند.

برای مشاهده قسمت اول آموزش طراحی لباس این لینک را مشاهده فرمایید