نکات آموزشي خياطي

نکات آموزشي خياطي

همانطور که مي دانيد در هر کاري نکاتي وجود دارد که سبب تمايز افراد ماهر مي شود در ادامه مهمترين نکات انواع مراحل خياطي را به شما خواهيم گفت.

نکات آموزشي خياطي
  • رایحه مزون
  • 1399/09/03
  • 0

نکات آموزشي خياطي

همانطور که مي دانيد در هر کاري نکاتي وجود دارد که سبب تمايز افراد ماهر مي شود در ادامه مهمترين نکات انواع مراحل خياطي را به شما خواهيم گفت.
استفاده از پايه دوخت مناسب:
يکي از اشتباهاتي که ممکن است در خياطي براي شما بوجود آيد استفاده نادرست از پايه دوخت مي باشد، براي جلوگيري از اين مشکل بايد پايه دوخت را با پارچه اي که از قبل ثابت شده است هماهنگ کنيدو سپس اقدام به دوخت کنيد.
اندازه گيري و برش:
 شما بايد بر اساس يک الگوي صحيح پارچه را برش دهيد، پارچه را روي يک سطح صاف و تميز پهن کنيد و با قرار دادن الگو روي آن، برش خود را انجام دهيد. فراموش نکنيد که الگوها با خطوط راه پارچه، موازي باشند و قبل از اينکه آن را برش دهيد بايد با کمک سنجاق آن ها را محکم کنيد.

برای مشاوره و ثبت نام در آموزشگاه خیاطی رایحه مزون کلیک نمایید

 دوخت درز ها:
در اين مرحله بايد تمام درز ها را به صورت درست دوخت بزنيد و اتو کنيد، قبل از اينکه درز هارا به هم متصل کنيد آن ها را اتو کنيد، زيرا با اتو کردن پارچه و درز در پايان کار نتيجه مطلوبي مي بينيد. اگر قبل از برش، پارچه چروک باشد در پايان کار دوخت تميزي نخواهيد داشت.
تنظيم کردن صفحه مدرج و کشش نخ و ماسوره:
براي انجام دوخت ابتدا بايد صفحه مدرج کشش را تنظيم کنيد، زيرا بعضي اوقات سبب نامنظم و يا سفت شدن کوک ها مي شود. بنابراين قبل از دوخت، به نخ ماسوره و قرار گيري ماسوره در جاي ماسوره توجه کنيد و آنها را تنظيم کنيد.
استفاده از پارچه مناسب:
 براي شروع آموزش خياطي بهتر است از پارچه مناسب استفاده کنيد، پارچه خوب بايد مناسب براي دوخت باشند.
 يادگيري خواندن الگوي دوخت:
 هر کدام از نماد ها و برچسب هايي که روي الگو مي بينيد داراي معني خاصي هستند، قبل از اينکه خياطي را شروع کنيد بايد تمام اصطلاحات روي الگو را ياد بگيريد.

در سایت آموزشگاه خیاطی رایحه مزون بیشر بخوانید : انواع سوزن خیاطی

 چک کردن نخ و سوزن:
 سعي کنيد نخ و سوزن مناسب با پارچه را انتخاب کنيد، نخ ها انواع گوناگوني دارند بعضي از آن ها براي دوخت لباس مناسب نيستند که از جمله آنها: نخ ابريشم، نخ لحاف دوزي و نخ ابريشم مصنوعي مي باشد.
 همانطور که نخ ها انواع مختلفي دارند، سوزن ها داراي انواعي هستند مثلاً سوزن هايي وجود دارد که براي پارچه هاي کشي مناسب هستند و به آنها سوزني کشي مي گويند، نمونه ديگر سوزن هاي سر گرد و کشتباف هستند که براي دوخت با کاموا مورد استفاده قرارمي گيرند. توجه کنيد که بايد بر اساس وزن پارچه، سوزن خود را انتخاب کنيد و هميشه آن را تعويض کنيد زيرا باعث مي شود در پايان کار دوخت صاف و مرتبي داشته باشيد.
 استفاده از ابزارهاي مناسب:
 با کمک ابزار هاي مناسب مي‌توانيم خيلي از اشتباهات خياطي خود را برطرف کنيم، مثلاً بايد از قيچي مخصوص خياطي استفاده کنيم زيرا برش پارچه خيلي مهم است و اگر از قيچي کند استفاده کنيم پارچه براحتي بريده نمي شود و خراب مي شود.
 آماده سازي پارچه مورد نظر:
 بعضي از پارچه ها طي مراحل خياطي، قبل از اينکه دوخته شوند بايد شسته شوند زيرا ممکن است پارچه آب رفته و کوچک شو،د اگر به اين موضوع توجه نکنيد لباس تان بعد از دوخت اندازه شما نمي شود.

دوره های آموزشگاه خیاطی رایحه مزون در اصفهان