استفاده از الگو در خیاطی

استفاده از الگو در خیاطی

استفاده از الگو در خیاطی اهمیت ویژه ای دارد، زیرا تنها از این طریق است که خیاط می تواند لباسی متناسب آماده کند. الگو به طور معمول بر روی کاغذ کشیده می شود، اما اگر بخواهیم از آن چندین بار استفاده کنیم طرح را بر روی مقوا می کشیم تا ماندگاری طولانی تری داشته باشد.

استفاده از الگو در خیاطی
  • رایحه مزون
  • 1399/09/23
  • 0

استفاده از الگو در خیاطی 

استفاده از الگو در خیاطی اهمیت ویژه ای دارد، زیرا تنها از این طریق است که خیاط می تواند لباسی متناسب آماده کند. الگو به طور معمول بر روی کاغذ کشیده می شود، اما اگر بخواهیم از آن چندین بار استفاده کنیم طرح را بر روی مقوا می کشیم تا ماندگاری طولانی تری داشته باشد. گاهی خیاط خود اقدام به کشیدن طرح ها و آماده سازی آن ها می کند، گاهی نیز برخی شرکت های تخصصی مد و پوشاک آن ها را تهیه می کنند و به خیاطان و طراحان مد می فروشند.

کاربرد الگو آن در خیاطی

داشتن یک طرح مناسب به خیاط کمک می کند اندازه ها را به طور دقیق بر روی پارچه پیاده کند و در نهایت لباسی متناسب بدوزد. استفاده از این ابزار کاربردی زمانی بیشترین اهمیت را دارد که طراح یا تولید کننده در نظر داشته باشد لباسی را به تعداد زیاد تهیه کند. در این شرایط خیاط می تواند لباس ها را به شکلی متناسب و یکسان آماده کند. استفاده از الگو بخصوص برای هنرجویان و مبتدیان هنر خیاطی دارای اهمیت زیادی است. زیرا استفاده از آن باعث می شود طرح به صورت دقیق تر و با کمترین میزان خطا بر روی پارچه پیاده شود.

در سایت آموزشگاه خیاطی رایحه مزون بیشر بخوانید : انواع سوزن خیاطی

پس از اندازگیری دقیق بخش های مختلف بدن طرح را بر روی کاغذ پوستی پیاده کنید. سپس قسمت هایی که باید بریده شوند را با مداد قرمز علامت بزنید. این کار به شما کمک می کند مراحل بعدی را با دقت و سرعت بیشتری دنبال کنید. با یک قیچی مخصوص کاغذ بخش هایی که با مداد قرمز علامت زده اید را جدا کنید. در انتها بخش های بریده شده را با حرارت پایین اتو کنید تا تمامی چروک های کاغذ از بین بروند. پس از آن می توانید شکل ها را بر روی پارچه پیاده کنید. به این ترتیب شما طرحی دقیق و اصلاح شده بر روی پارچه خود دارید که با خیال راحت می توانید آن را از روی پارچه برش بزنید.

برای مشاوره و ثبت نام در آموزشگاه خیاطی رایحه مزون کلیک نمایید

خیاطی بدون الگو

خیاطی بدون استفاده از الگو کاری غیرممکن نیست. در دوخت برخی از لباس ها می توان از آن چشم پوشی کرد، اما برای تولید انواع مختلف لباس با شکل ها و سایزهای گوناگون عدم استفاده از طرح مناسب و آماده کاری دشوار و غیر اصولی است. از طرفی، عدم استفاده از الگو و پیاده سازی طرح به طور مستقیم بر روی پارچه کار بسیار ظریفی است و نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد. استفاده از یک طرح از پیش آماده به خیاط کمک می کند اشتباهات خود را بر روی کاغذ اصلاح کند و سپس شکل نهایی را بر روی پارچه بکشد. در صورت عدم استفاده از الگو و بروز خطا امکان به هدر رفتن پارچه یا خراب شدن آن وجود دارد. بنابراین، استفاده از الگو باعث به حداقل رسیدن میزان خطای خیاط و ارائه یک کار با کیفیت و متناسب می شود.

دوره های آموزشگاه خیاطی رایحه مزون در اصفهان