پرز لباس و دلیل آن

پرز لباس و دلیل آن

آموزشگاه خیاطی در اصفهان،دلایل پرز دادن برخی از قسمت های مانتو اداری می تواند چند مورد می باشد و یکی از مهمترین آنها این است که بعضی از پارچه ها بعد از مدتی به دلیل جنس نامطلوب ،دچار پرز دهی می شوند و زیبایی ،شیک بودن خود را از دست می دهدکه این مسئله خوشایند نیست و باعث ناراضی بودن مصرف کننده می شود.معمولا خریداران مانتو اداری بر این باورند که جنس نا مطلوب و بی کیفیت فرم اداری باعث پرز دادن شده استحق با مشتریان عزیز است.

پرز لباس و دلیل آن
  • رایحه مزون
  • 1400/04/07
  • 0

پرز لباس و دلیل آن

آموزشگاه خیاطی در اصفهان،دلایل پرز دادن برخی از قسمت های مانتو اداری می تواند چند مورد می باشد و یکی از  مهمترین آنها این است که بعضی از پارچه ها بعد از مدتی به دلیل جنس نامطلوب ،دچار پرز دهی می شوند و زیبایی ،شیک بودن خود را از دست می دهدکه این مسئله خوشایند نیست و باعث ناراضی بودن مصرف کننده می شود.معمولا خریداران مانتو اداری بر این باورند که جنس نا مطلوب و بی کیفیت فرم اداری باعث پرز دادن شده استحق با مشتریان عزیز است.

 با مراحل اموزش خیاطی آشنایی دارید؟

چرا لباس‌ها پرز می‌دهند؟

پرز لباس‌ها

پرز دادن یا گلوله گلوله شدن لباس‌ها یکی از معضلاتی است که خیلی از ما به دلیل آن مجبور شده‌ایم قید لباسی را که دوست داشته‌ایم بزنیم و دیگر از آن استفاده نکنیم. البته روش‌هایی برای از بین بردن پرزهای لباس وجود دارد، ولی قطعاً پس از برطرف کردن آنها هرگز آن حس خوبی که روز اول به لباس داشتید نخواهید داشت.حتی لباس‌های زیری که دچار مشکل پرز دادن می‌شوند پس از مدتی ظاهر اولیه خود را از دست می‌دهند و دیگر زیبایی اولیه را نخواهند داشت، به ویژه که بیشتر از لباس‌های معمولی و برای رعایت بهداشت باید بیشتر شسته شوند.

انواع متد خیاطی

 چرا اصلاً لباس‌ها و پارچه‌ها پرز می‌دهند؟

دلایل پرز دادن پارچه‌ها را بدانیم و روش های از بین بردن پرز لباس پرز دادن الیاف روی سطح پارچه مسئله‌ای بسیار مهم در صنعت نساجی و تولید پارچه است. پرزدهی نه تنها ظاهر پارچه را ناخوشایندمی‌کند، بلکه موجب فرسایش لباس‌ها نیز می‌شود.در واقع در تعریف پرزها می‌توان گفت توده‌هایی از الیاف در هم پیچیده هستند که در هنگام پوشیدن یا شستشو و بر اثر درگیر شدن الیاف سرگردان و آزاد بر سطوح پارچه ایجاد می‌شوند. الیاف آزاد از درون نخ‌ها بیرون کشیده می‌شوند و به وسیله نیروهای اصطکاکی ناشی از سایش، به شکل گلوله‌ درمی‌آیند.

درباره رایحه مزون 

این گلوله‌ها با الیاف بلندتری به نام الیاف پیونددهنده در سطح پارچه باقی می‌مانند.به دلیل اهمیت این موضوع است که به وجود آمدن پرز و عوامل مؤثر روی آن مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت. پرزها نقص پارچه‌هایی هستند که از الیاف کوتاه تولید می‌شوند و استفاده از الیاف‌ مصنوعی در صنعت نساجی به‌ ویژه الیاف پلی استر و مخلوط‌های آن، این مشکل را حادتر می‌کند.

به کار بردن الیافی مانند پلی استر، نایلون و اکریلیک به دلیل استحکام بالا، مانع از جدا شدن راحت گلوله‌های پرز از سطح پارچه‌ها می‌شوند. همچنین، به علت ویژگی الکترواستاتیکی این الیاف، الیاف و مواد خارجی را جذب می‌کند که در نهایت به‌عنوان هسته تشکیل پرز عمل می‌کنند. این ویژگی الیاف، تمایل پارچه به ایجاد پرز را افزایش می‌دهد.

 با اصول جا زدن دکمه آشنا شوید.

چرا لباس‌ها پرز می‌دهند؟

چه پارچه‌هایی پرز نمی‌دهند؟

پارچه‌های تولید شده از الیاف پنبه ، پشم یا ریون مشکل پرزدهی نخواهند داشت، زیرا الیاف پیونددهنده به راحتی می‌شکند و پرزها به محض تشکیل از سطح پارچه جدا می‌شوند. در مخلوط الیاف نظیر پنبه و پلی استر، الیاف ضعیف پنبه‌ای درگیر شده با پرزها موجب تشدید پرزدهی می‌شود و پرزها با الیاف پلی استر قوی‌تر روی سطح پارچه نگه داشته می‌شوند. یکی از نشانه‌های تشخیص لباس‌هایی که پارچه‌های آنها از الیاف پنبه‌ای و نخی بدون ناخالصی تهیه شده‌اند،پرز ندادن آنها است.

پرزدهی روی یک لباس آن را زشت و بد منظر می‌کند و نشان‌دهنده اهمیت ندادن تولیدکننده به کیفیت کالا است. ساختار الیاف و نخ‌ها در تشکیل پرزها نقش اساسی دارند. ساختارهای محکم مانند پارچه‌های بافته شده و نخ‌ها با تاب زیاد از مشکلات کمتری نسبت به ساختارهای باز و شل برخوردار هستند.تولیدکنندگان حرفه‌ای لباس که به کیفیت کالاهای تولیدی خود اهمیت می‌دهند.از پارچه‌هایی استفاده می‌کنند که عاری از نقص پرزدادن باشد که همین ویژگی عمر لباس‌ها را نیز بیشتر می‌کند.

رایحه مزون

دوره های آموزشی

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.