طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس چیست؟

امروزه صنعت مد پیشرفت چشمگیری در زمینه های مختلفی کرده است یکی از این پیشرفت ها در مورد طراحی لباس می باشد. طراحی لباس به نوعی هنر گفته می شود که با ساخت لباس و دیگر اکسسوری هایی در این زمینه ارتباط دارد. در واقع طراحی لباس تحت تاثیر نگرش های فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و با گذشت زمان و مکان متفاوت ظاهر می شود و در هر دوره ای دارای تنوع می باشد.

طراحی لباس چیست؟
  • آموزشگاه خیاطی رایحه مزون
  • 1398/09/27
  • 0

امروزه صنعت مد پیشرفت چشمگیری در زمینه های مختلفی کرده است یکی از این پیشرفت ها در مورد طراحی لباس می باشد. طراحی لباس به نوعی هنر گفته می شود که با ساخت لباس و دیگر اکسسوری هایی در این زمینه ارتباط دارد. در واقع طراحی لباس تحت تاثیر نگرش های فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و با گذشت زمان و مکان متفاوت ظاهر می شود و در هر دوره ای دارای تنوع می باشد.

در طراحی لباس باید کلیه فرآیند هایی که مربوط به طراحی و دوخت می باشد توسط طراح لباس انجام شود. طراح لباس در ابتدا طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ پیاده می کند و بعد از آن شروع به دوخت لباس می نماید تا سرانجام آن را در معرض دید عموم قرار می دهد. از این رو طراحان لباس باید با مسائل روز دنیا و زیبایی شناسی محیط آشنایی داشته باشند تا بتوانند از آنها در طرح های لباس استفاده کنند.

از آنجایی که طراحی لباس نوعی هنر محسوب می شود پس می تواند دارای تنوع بسیاری در طرح و رنگ باشد. این تنوع و در واقع محدود نبودن در طراحی باعث می شود که عده بسیاری از افراد به این رشته علاقه مند شوند و با توجه به ویژگی های شخصیتی خود و یا کارفرمایی که قرار است برای او لباس طراحی کنند، طرح های متنوعی از خود ارائه دهند.

این حرفه دارای دو بخش اساسی است. یکی اینکه طراحی لباس برای یک شخص خاص یا معروفی انجام می شود و دیگری برای عموم مردم قابل استفاده است که به صورت لباس هایی آماده می باشند که به تولید انبوه می رسند و از آن به عنوان مد در طراحی لباس می توان نام برد.

 

 

 

فرآیند طراحی لباس از عناصر زیر تشکیل می شود 

جنس پارچه : باید متناسب با نگاه، احساس و روحیات اغلب مشتریان انتخاب شود. در انتخاب جنس پارچه همچنین باید شرایط آب و هوایی و فصلی نیز مورد توجه قرار گیرد. صدها نوع گوناگون از پارچه در دسترس طراحان قرار دارد.
 چاپ پارچه : در طراحی ،  رنگ ها و تم انتخابی برای چاپ و طرح پارچه باید متناسب با فصل انتخاب شود. ایده آل است که رنگ زرد روشن در زمستان و رنگ های تیره در زمستان مورد استفاده قرار نگیرند.
 تزئینات روی لباس : مانند گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی و...
الگو : این مورد ساختار اصلی لباس را شکل می دهد. به همین علت طراحی الگو از اهمیت خاصی برخوردار است و اساساً نقشه قطعاتی است که با دوخته شدن به هم لباس را به وجود می آورند. 
اندازه گیری : از مهم ترین موارد در این حرفه اندازه گیری است. بدست آوردن الگوی درست نیز با اندازه گیری دقیق نسبت مستقیم دارد.
تحقیق درباره مد : با مطالعاتی دقیق درباره روند مد در فصل آینده می توان بهترین طراحی را انجام داد

طراحی لباس چیست

ایده برای طراحی لباس :

خلاقیت در طراحی و ایجاد لباس با شناخت کامل و توانایی بهره گیری از آن در طراحی و خلق لباس ایجاد می شود.
جهت طراحی لباس همواره نیاز نیست تا از ابزارهای تجسمی بهره برد. گاهی می توان با مواد اطراف و الهام گرفتن از بسیاری از اشیا و اجسام مختلف یک طراحی لباس جدید را ایجاد کرد.
برای مثال با استفاده از برگ های درخت و نوع پوشش آن یک دامن را طراحی نمود.
داشتن ایده و ایجاد خلاقیت یکی از مهم ترین ابزار بخش هنری است که سبب طراحی یک مد و لباس جدید می گردد. ایده و خلاقیت در ذهن تمامی انسان ها وجود دارد و تنها کافی است بر روی مسئله مورد نظر تمرکز داشته باشند.
طراحان لباس بیش از دیگر افراد باید بر روی ایده پردازی تمرکز داشته و با فکر قوی و بهتر بتوانند به این عمل بپردازند. ایده گیری با تمرکز و دید خوب به اطراف ایجاد می شود.
طراحان باید ابتدا هدف خود را مشخص کرده و پس از آن به ترسیم مانکن بپردازند و با شناختی که نسبت به مواد پیدا کرده اند به طراحی لباس مورد نظر بپردازند
 

اهمیت رنگ در طراحی لباس :

یکی از مهم ترین بخش های یک طراحی لباس انتخاب رنگ می باشد. اهمیت رنگ در طراحی لباس بسیار بالا است و یکی از بخش های مهم در این بخش منظور می شود. رنگ بازتابی از نور می باشد که به شکل های متفاوت ایجاد می شود.
رنگ ها با مشخصه رنگ های گرم و سرد شناخته می شود و یکی از اصول طراحی جهت لباس های فصول مختلف استفاده از این مشخصه است به شکلی که در طراحی لباس های فصول سرد باید از رنگ های گرم استفاده نمود و در طراحی لباس های فصول گرم از رنگ های سرد بهره برد.
ترکیب رنگی به کار برده شده در طراحی لباس بسیار مهم است و طراح لباس باید درک درستی از این بخش و ایجاد هارمونی درست در انتخاب رنگ های لباس های متنوع داشته باشد.
در تصویر زیر لباس طراحی شده برای کاروان ایران برای المپیک ریو را می بینید. انتخاب رنگ نامناسب اثر بسیاری بدی روی طرح نهایی گذاشته است. (منبع : باشگاه خبرنگاران جوان ) 

 

اهمیت رنگ در طراحی لباس 

شناخت انواع رنگ ها و تناژ های هم خوان یکی از بخش های آموزشی است که طراحان لباس باید قبل از اجرا آن را فرا بگیرند تا بتوانند به یک طراحی خوب لباس پرداخته و توجه مشتریان را به سمت خود جلب نمایند.

چه کسی طراحی لباس را اختراع کرد؟

اولین طراح لباس که چیزی فراتر از خیاطان ساده آن زمان بود، "چارلز فردریک ورث" که در قرن نوزدهم میلادی می زیست. پیش از اینکه او خانه طراحی  خود را در پاریس تاسیس کند، لباس ها توسط خیاطان ناشناس و بر اساس استاندارد های مد لباس های سلطنتی دوخته می شد.
ورث اولین طراحی بود که به جای پیروی از خواسته های مشتریانش، به آنها لباس مناسب را پیشنهاد می داد. خانه مد او آغازگر هنر طراحی مد در دنیا بود.