رشته طراحی لباس وطراحی مد وخیاطی چه تفاوتی دارند ؟

رشته طراحی لباس وطراحی مد وخیاطی چه تفاوتی دارند ؟

دنیای طراحان لباس در مقایسه با طراحان مد بسیار متفاوت است. طراحان لباس وظیفه هدایت روند خاصی را ندارند ...

رشته طراحی لباس وطراحی مد وخیاطی چه تفاوتی دارند ؟
  • آموزشگاه خیاطی رایحه مزون
  • 1398/10/07
  • 0

طراح مد کیست ؟چه ویژگی هایی دارد ؟

طراحان مد با الهام گرفتن از منابع بسیاری مانند فرهنگ، تاریخ، طبیعت، آثار هنری و… اقدام به طراحی می‌کنند. طراحان مد فقط سازندگان مد نیستند. آن‌ها درگیر تمام مراحل طراحی، تولید و عرصه لباس هستند. آن‌ها سبک‌ها را پیش بینی و طراحی می‌کنند. علاوه بر آن، طراحان مد فقط در طراحی لباس تخصص ندارند و لوازم جانبی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و… را برای تکمیل طرح‌های منحصر به فرد خود طراحی می‌کنند. مدت زمان ماندگاری طرح ها معمولاً یک فصل است و طراحان مد باید به طور مدام برای فصل های بعدی show برگزار کنند و به دنبال خریداران باشند، به همین دلیل طراحان مد موفق به طور پیوسته درحال مطالعه هستند و باید به سلیقه و احساسات مشتریان خود اهمیت دهند. طراحان مد تلاش می‌کنند ایده‌ها و محصولاتی را خلق کنند که برای مصرف کنندگان در آینده‌ای نزدیک از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

شناخت افراد فعال سر شناس در صنعت مد و فشن مانند Tom Ford، Emilio Pucci ، Donna Karan ، Betsey Johnson و … می‌تواند به شما در آشنایی بیشتر با ویژگی‌های طراح مد کمک کند.

طراح لباس کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

دنیای طراحان لباس در مقایسه با طراحان مد بسیار متفاوت است. طراحان لباس وظیفه هدایت روند خاصی را ندارند و زندگی حرفه ای طراحان مد که کاملاً شگفت انگیز و البته بسیار سخت هم هست را تجربه نمی‌کنند. طراحان لباس معمولاً در شرکت‌های تولید پوشاک به صورت عمده و یا با برندهای مختلف کار می‌کنند و احتمالاٌ با تیم خلاق دیگری مشغول کار هستند. معمولاً در این تیم، فردی به عنوان سرپرست طراحان که بسیار خلاق هست، وجود دارد که نمونه طراحی افراد دیگر تیم را جهت تایید و تصویب و یا تغییر نهایی بررسی می‌کند. طراحان لباس معمولاً از احساسات حرفه ای خود در ساخت و طراحی لباس استفاده میکنند، بنابراین تخصص یا زندگیِ کاری آن‌ها پیرامون لباس که ستون فقرات صنعت مد محسوب می‌شود، می‌چرخد.

 

 

حرفه خیاطی چیست؟

فرد علاقمند به حرفه خیاطی به دنبال راه اندازی کسب و کار خود در زمینه مد و لباس است. با توجه به تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس، این شخص برای تولید لباس¬های شیک، نحوه ترکیب پارچه ها و الگوها را می¬داند و با استفاده از چرخ خیاطی و تجهیزات این حرفه دوخت لباس¬های مختلف را انجام می¬دهد. در دوخت لباس¬های مردان و زنان توجه به این نکته مهم است که آنها دارای اندام¬های مختلف هستند و نیاز به رویکرد متفاوتی در تهیه الگوی لباس، برش پارچه و نحوه دوخت دارند. به همین دلیل دو شاخه خیاطی برای زنان و یا مردان وجود دارد.

دوره های آموزش خیاطی کدام است؟

دوره های آموزش خیاطی لباس، هنر ایجاد لباس¬های منحصر به فرد را آموزش می¬دهد. لباس¬هایی که با نیازهای خاص فرد، شکل بدن، تنظیمات مناسب و یا سلیقه شخصی تهیه می¬شوند. آنها در هر مرحله از فرآیند تولید پوشاک، از مراحل طراحی و ساخت الگوی لباس تا پایان مراحل دوختن درگیر می شوند. افرادی که به دنبال آموزش خیاطی لباس هستند، معمولا در دوره¬های آموزش خیاطی و دوخت لباس و یا دوره¬های لیسانس شرکت می¬کنند. به دلیل تفاوت آموزش خیاطی با طراحی لباس، برنامه¬های آموزش خیاطی، اغلب شامل تمام مهارت-هایی است که در دوخت لباس استفاده می¬شود و مشتمل بر کلاس های ساخت الگو به روش دستی، مهارت دوخت و دوز، تزیین کردین لباس و خیاطی می¬باشد. در این دوره¬ها به مبتدیان می¬آموزند که چگونه از چرخ-های خیاطی استفاده کنند و همچنین تکنیک های پایه دوخت و فرآیندهای دوخت لباس را می آموزند.