تاریخچه ی جالب خیاطی و چرخ خیاطی

تاریخچه ی جالب خیاطی و چرخ خیاطی

تاریخچه خیاطی عبارت است از این که جسم دو بعدی را که پارچه می باشد روی جسم سه بعدی که بدن است بنشانیم ، در نتیجه کیس هایی پیدا خواهد شد که اگر این کیس ها توسط ساسون خیاطی با دقت و مهارت و اطلاعات کامل گرفته شود لباس با زیبایی به تن خواهد نشست

تاریخچه ی جالب خیاطی و چرخ خیاطی
  • آموزشگاه خیاطی رایحه مزون
  • 1398/10/19
  • 0

تاریخچه خیاطی

تاریخچه خیاطی عبارت است از این که جسم دو بعدی را که پارچه می باشد روی جسم سه بعدی که بدن است بنشانیم ، در نتیجه کیس هایی پیدا خواهد شد که اگر این کیس ها توسط ساسون خیاطی با دقت و مهارت و اطلاعات کامل گرفته شود لباس با زیبایی به تن خواهد نشست  همراه با پیشرفت علم و تکنولوژی طی قرون متمادی پیشرفتهای چشم گیری در زمینه تولید پوشاک به وجود آمده است

 

تاریخچه ی خیاطی در دوران انسان های اولیه

انسان از ابتدا و در دوران غار نشینی از پوست حیوانات برای پوشش بدن خود استفاده می کرد. این کار انسان از غزیزه او سرچشمه می گرفته است. اما با گذشت زمان علاقه پیدا کرد به ایجاد تنوع در لباس هایی که استفاده می کرده. دوخت و دوز از این زمان متولد شد. پارچه مورد استفاده برای دوخت لباس همان پوست حیوانات بوده است. سوزن مورد استفاده برای دوخت معمولا دندان و استخوان و شاخ حیوانات بوده است.

وبا گذشت زمان انسان آموخت چگونه از برگ ها وگیاهان در جنگل نخ تولید کند و بعد از آن صنعت نساجی و پارچه باقی رونق گرفت.و بعد ازآن یاد گرفت که چگونه پارچه برای لباس تهیه کند و مدتها دوخت به این گونه بوده که لباس را روی تن فرد می دوختند به این صورت لباس را اندازه ی فردا میدوختند.
شغل خیاطی از پیشه های قدیمی در تهران و روزگار قاجار بود که تعداد بسیاری از افراد به این پیشه روی آورده بودند. خیاط به کسانی گفته می شد که در کار دوخت و دوز تاریخچه خیاطی در ایران
البسه از زنانه و مردانه دست داشتند و در دارالخلافه به سه صورت انجام می شد:
۱- دوزندگان رسمی که دکان و تشکیلاتی داشتند و لباس ها را طبق الگو می دوختند و مشتریان آن اعیان، اشراف، رجال، پسر حاجی ها و فکلی نماها بودند.
۲- خیاطان بازاری که محل شان در بازار دوخته فروشی ها (سرای امیر) بود که البسه بازاری تهیه می کردند و در اختیار مردم می گذاشتند. این لباس ها به نسبت ارزان تر بود و هر کسی به بازار می رفت، هر لباسی را که اندازه اش بود می خرید.
۳- زن های خانه دار که خیاطی بلد بودند و برای اهل خانه خود لباس می دوختند ، اضافه وقت شان را به دوختن لباس های اشخاص دیگر اختصاص می دادند.

 

چگونه خیاط ماهر شویم؟

 

تاریخچه ی چرخ خیاطی:

شخصی به نام چالز - اف - ونستال (Charles.f.weesantal)، که در لندن به کارهای مکانیکی مشغول بود، برای دوخت و دوز با وسایل مکانیکی تلاش نمود و در سال 1750 امتیاز ساخت اولین وسیله مکانیکی برودری دوزی را به نام خود ثبت کرد و این گام اولیه باعث شد چهل سال بعد یعنی در سال 1790 توماس سنت (Thomas saint)، وسیله ای مکانیکی را از چوب بسازد که می توانست کفش و پوتین را بخیه نماید.

در سال 1818 روژان - را - روج مونتون (Rev.john.a.rodge monkton)، چرخی ساخت که توانایی برگشت دوزی را یز داشت. در سال 1830 اختراع بارتلرنی تی مونیر (Barthderny thimmoneir)، به بازار آمد که این چرخ بر اساس ضوابط تجاری ساخته شده بود و بالاخره چرخی که می توانست با بازار دست دوزی رقابت کند، در سال 1864 توسط شخصی به نام الیاس هو (Elias dlowe)، ساخته شد. در حقیقت چرخ های خیاطی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند نتیجه زحمات ژوزف - ای - گیبز (James.e.gbbs)، در سال 1856 است

 

 

اولین چرخ خیاطی در تهران

 

 

ورود چرخ خیاطی به ایران

اولین چرخ خیاطی رامظفر الدین شاه همراه با یک خیاط قفقازی به عنوان سوغات از فرنگستان به تهران آورد، تا لباس درباریان توسط چرخ دوخته شود.ورود چرخ خیاطی به ایران که سرعت و کیفیت کار خیاطی را چندبرابر می‌کرد تا زمان مظفرالدین شاه و سفر او به فرنگ صورت نگرفت؛ حتی پس از آنکه شاه این اختراع فرنگی را به همراه یک خیاط قفقازی به تهران آورد تا لباس درباریان توسط آن دوخته شود هم مردم با این باور که پارچه با چرخ خیاطی جویده می شود و دوام آن کم می‌شود، چندان اقبالی به آن نشان نمی دادند اما سهولت و سرعت باعث شد چرخ خیاطی جای خود را در زندگی ایرانی باز کند تا آنجا که به یکی از وسایل منزل و اقلام جهیزیه دختران دم بخت تبدیل شد.

 

باتشکر از شما جهت همراهی باما 

 

*آموزشگاه خیاطی رایحه مزون*


برچسب ها: